Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skrzek

skrzek

głos sójki.

Skrzek to określenie charakterystycznego dźwięku wydawanego przez sójkę, który jest zwykle długim, monotonnym "skrrrr". Słychać go przede wszystkim w nocy lub wczesnym rankiem. Ten głos służy samcowi sójki do oznaczenia swojego terytorium, odstraszania intruzów oraz komunikowania się ze samicą. Jest to sposób, za pomocą którego ptak również wyraża swoje emocje lub stresuje się. Dodatkowo skrzek pełni funkcję komunikacyjną między samcem a samicą, służąc do informowania o gotowości do tarła lub chęci spotkania się. Słuchacze mogą łatwo rozpoznać skrzek sójki ze względu na jego unikalny i charakterystyczny dźwięk oraz specyficzne warunki, w jakich jest emitowany.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skrzek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

sarnina

dziczyzna z sarny.