Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skrzek

skrzek

głos sójki.

Skrzek to określenie charakterystycznego dźwięku wydawanego przez sójkę, który jest zwykle długim, monotonnym "skrrrr". Słychać go przede wszystkim w nocy lub wczesnym rankiem. Ten głos służy samcowi sójki do oznaczenia swojego terytorium, odstraszania intruzów oraz komunikowania się ze samicą. Jest to sposób, za pomocą którego ptak również wyraża swoje emocje lub stresuje się. Dodatkowo skrzek pełni funkcję komunikacyjną między samcem a samicą, służąc do informowania o gotowości do tarła lub chęci spotkania się. Słuchacze mogą łatwo rozpoznać skrzek sójki ze względu na jego unikalny i charakterystyczny dźwięk oraz specyficzne warunki, w jakich jest emitowany.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skrzek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

sznury

inaczej fladry.

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.