Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: słonka

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 cm, rozpiętość skrzydeł 59- 65 cm. W Polsce pospolity ptak lęgowy, zamieszkuje podmokłe lasy mieszane; przylatuje w marcu, a odlatuje w październiku. Dwa legi: samica w naziemnym gnieździe składa 4 jaja, które wysiaduje przez 22 dni, pisklęta są zagniazdownikami. Na s. (klasycznie) poluje się na wiosennych ciągach i jesiennych przelotach.

Słonka jest ptakiem łownym z rodziny brodźców. Ma długi, prosty dziób i krótkie nogi, a oczy osadzone są wysoko w tyle głowy. Upierzenie ma rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała wynosi od 34 do 38 cm, a rozpiętość skrzydeł od 59 do 65 cm. Jest to pospolity ptak lęgowy w Polsce, który zamieszkuje podmokłe lasy mieszane. Przylatuje w marcu i odlatuje w październiku. Samica składa 4 jaja w naziemnym gnieździe, które wysiaduje przez 22 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Polowanie na słonkę odbywa się na wiosennych ciągach i jesiennych przelotach. Wiosną ptaki te przelatują nad lasami i polami, a jesienią tworzą duże stada, które można łatwo zauważyć na niebie. Słonki szybują bardzo szybko i potrafią skręcać bardzo gwałtownie, co czyni je trudnymi do upolowania. Najlepsze rezultaty uzyskuje się polując na nie za pomocą psów myśliwskich lub strzelając do nich z broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj słonka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczwać

polować z chartami.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.