Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: słonka

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 cm, rozpiętość skrzydeł 59- 65 cm. W Polsce pospolity ptak lęgowy, zamieszkuje podmokłe lasy mieszane; przylatuje w marcu, a odlatuje w październiku. Dwa legi: samica w naziemnym gnieździe składa 4 jaja, które wysiaduje przez 22 dni, pisklęta są zagniazdownikami. Na s. (klasycznie) poluje się na wiosennych ciągach i jesiennych przelotach.

Słonka jest ptakiem łownym z rodziny brodźców. Ma długi, prosty dziób i krótkie nogi, a oczy osadzone są wysoko w tyle głowy. Upierzenie ma rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała wynosi od 34 do 38 cm, a rozpiętość skrzydeł od 59 do 65 cm. Jest to pospolity ptak lęgowy w Polsce, który zamieszkuje podmokłe lasy mieszane. Przylatuje w marcu i odlatuje w październiku. Samica składa 4 jaja w naziemnym gnieździe, które wysiaduje przez 22 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Polowanie na słonkę odbywa się na wiosennych ciągach i jesiennych przelotach. Wiosną ptaki te przelatują nad lasami i polami, a jesienią tworzą duże stada, które można łatwo zauważyć na niebie. Słonki szybują bardzo szybko i potrafią skręcać bardzo gwałtownie, co czyni je trudnymi do upolowania. Najlepsze rezultaty uzyskuje się polując na nie za pomocą psów myśliwskich lub strzelając do nich z broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj słonka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

ślad

dawniej trop.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.