Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sidło

sidło

pętla służąca kłusownikowi do łapania ptaków.

Sidło to jedno z najstarszych narzędzi łowieckich, wykorzystywane głównie do łapania ptaków oraz mniejszych ssaków. Składa się ze sznurka lub drutu uformowanego w pętlę, która zaciska się wokół ciała zwierzęcia po jego wejściu. Sidła były dawniej stosowane przez kłusowników do nielegalnego polowania na ptactwo, co przyczyniało się do dezorganizacji populacji dzikiej fauny. Odpowiedzialne i legalne użytkowanie sidła jest ściśle regulowane prawem łowieckim, a jego używanie controluje odpowiednie organy zarządzania przyrodą.

Sidło może przybierać różne formy i rozmiary w zależności od celu polowań oraz lokalnej tradycji łowieckiej. Poza tradycyjnymi sidłami wykonanymi ręcznie, istnieją również nowoczesne wersje, które mogą być wyposażone w dodatkowe elementy ułatwiające złapanie zwierzęcia lub minimalizujące cierpienie podczas uwięzienia.

Współczesna ochrona fauny i flory oraz przepisy dotyczące ochrony przyrody skutecznie eliminują stosowanie sidła do niedozwolonych celów i skupiają się na kontrolowanym użytkowaniu narzędzia przez osoby uprawnione, np. pracowników służb ochrony przyrody lub badaczy prowadzących monitoring populacji zwierząt. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie równowagi ekosystemów, zapobieganie kłusownictwu i zachowanie różnorodności biologicznej na obszarach naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sidło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

sznury

inaczej fladry.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

szpile

inaczej raciczki.