Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sietnik

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

Sietnik był ważnym członkiem służby łowieckiej w dawnej Polsce. Jego głównym zadaniem było nadzorowanie sieci łowieckich, które były używane do polowań. Sietnik miał obowiązek sprawdzać sieci przed każdym polowaniem, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie i gotowe do użycia. Musiał również zapewnić, że sieci są odpowiednio rozmieszczone i ustawione w taki sposób, aby skutecznie chwytać zwierzynę.

Sietnik musiał również monitorować polowania i upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Musiał również sprawdzić, czy sieci nie zostały uszkodzone lub zerwane podczas polowania. Jeśli tak się stało, musiał je naprawić lub wymienić na nowe.

Sietnik miał również obowiązek dostarczać informacji o pozyskanych zwierzynach do księgi myśliwskiej. Księga ta była używana do rejestrowania wszystkich pozyskanych zwierzyn i określania ilości dzikich zwierząt w danym regionie. Sietnik musiał również dbać o porządek na polowaniu i upewnić się, że myśliwi nie przekraczają limitu pozyskiwanych zwierzyn.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sietnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

szczwać

polować z chartami.

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

sznury

inaczej fladry.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.