Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sęk

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

Sęk to wyrostek na łopacie daniela i łosia, który jest wykorzystywany do zdobywania zwierzyny. Wyrostek ten jest wykonany z twardego drewna, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jest on używany do wyciągania zwierzyny z jej kryjówek, takich jak gęste krzaki lub głębokie norowiska. Sęk ma długość od 30 do 50 cm i szerokość od 2 do 4 cm. Jego końcówka jest zakończona ostrym hakiem, który pomaga w chwyceniu zwierzyny.

Sęk jest bardzo przydatnym narzędziem łowieckim, ponieważ pozwala myśliwym na bezpieczne i skuteczne połowy. Może być używany do chwycenia dużej zwierzyny, takiej jak daniel lub łoś, a także mniejszych gatunków, takich jak sarny czy lisy. Sęk może być również użyty do chwycenia ptaków lub innych małych zwierząt.

Sęk to bardzo przydatne narzędzie łowieckie, które może być użyte do połowu różnych gatunków zwierzyny. Jego trwała budowa sprawia, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne i może być użyty w trudnych warunkach. Dzięki swojej funkcjonalności sęk stanowi ważny element wypraw łowieckich i połowu ryb.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sęk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

starka

samica ptaka wodząca młode.

sarnina

dziczyzna z sarny.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)