Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sęk

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

Sęk – wyrostek na łopacie daniela i łosia, który służy do zdobywania zwierzyny. Jest wykonany z twardego drewna, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jego długość wynosi od 30 do 50 cm, a szerokość od 2 do 4 cm. Końcówka sęka jest zakończona ostrym hakiem, co ułatwia chwytanie zwierzyny. Sęk jest używany do wyciągania zwierzyny z kryjówek, takich jak gęste krzaki czy głębokie norowiska.

Sęki wykorzystywane są przez myśliwych jako narzędzia polowania, umożliwiające bezpieczne i skuteczne połowy. Nie tylko pozwalają one na chwytanie dużych zwierząt takich jak daniel czy łosoś, ale także mniejszych gatunków jak sarny czy lisy. Ponadto, mogą być używane do chwycenia ptaków oraz innych małych zwierząt.

Sęk, dzięki swojej trwałej budowie, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i może być użyty w trudnych warunkach. Stanowi ważny element wypraw łowieckich i połowu ryb. Jego uniwersalność sprawia, że może być stosowany do połowu różnych gatunków zwierzyny, co czyni go niezbędnym narzędziem dla myśliwych i wędkarzy.

Ponadto warto również podkreślić umiejętności potrzebne do posługiwania się sępkiem oraz konieczność stosowania go zgodnie z przepisami dotyczącymi polowań i połowów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sęk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

śladować

dawniej tropić.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

szczenna

o ciężarnej suce.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).