Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sęk

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

Sęk – wyrostek na łopacie daniela i łosia, który służy do zdobywania zwierzyny. Jest wykonany z twardego drewna, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jego długość wynosi od 30 do 50 cm, a szerokość od 2 do 4 cm. Końcówka sęka jest zakończona ostrym hakiem, co ułatwia chwytanie zwierzyny. Sęk jest używany do wyciągania zwierzyny z kryjówek, takich jak gęste krzaki czy głębokie norowiska.

Sęki wykorzystywane są przez myśliwych jako narzędzia polowania, umożliwiające bezpieczne i skuteczne połowy. Nie tylko pozwalają one na chwytanie dużych zwierząt takich jak daniel czy łosoś, ale także mniejszych gatunków jak sarny czy lisy. Ponadto, mogą być używane do chwycenia ptaków oraz innych małych zwierząt.

Sęk, dzięki swojej trwałej budowie, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i może być użyty w trudnych warunkach. Stanowi ważny element wypraw łowieckich i połowu ryb. Jego uniwersalność sprawia, że może być stosowany do połowu różnych gatunków zwierzyny, co czyni go niezbędnym narzędziem dla myśliwych i wędkarzy.

Ponadto warto również podkreślić umiejętności potrzebne do posługiwania się sępkiem oraz konieczność stosowania go zgodnie z przepisami dotyczącymi polowań i połowów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sęk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczwać

polować z chartami.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

sznur

trop wilka lub lisa.

skrom

tłuszcz zająca i królika.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.