Definicja hasła: szlakować
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.
Szlakowanie to technika polowania, która polega na tropieniu zwierzyny. Jest to jedna z najstarszych form polowania, wykorzystywana już w starożytności. Polega ona na śledzeniu śladów, które zwierzę pozostawiło, aby odnaleźć jego miejsce pobytu. Ślady mogą obejmować ślady stóp, sierści lub inne oznaki obecności zwierzęcia. Szlakowanie wymaga dużej wiedzy i umiejętności: myśliwy musi rozpoznać różne rodzaje śladów, określić ich wiek oraz jak daleko są od siebie.
Dodatkowo, myśliwy musi wiedzieć, jak interpretować te ślady i jak je wykorzystać do odnalezienia zwierzyny. Umiejętności orientacji w terenie również są konieczne, aby efektywnie tropić zwierzynę. Szlakowanie jest trudnym sposobem polowania, jednakże bardzo skutecznym w odnalezieniu zwierzyny. Dodatkowo pomaga myśliwemu lepiej poznać teren i lepiej go zrozumieć.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlakować w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- szyjka
węższa część łoża służąca za uchwyt broni.
- scypuł
delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.
- setery
trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)
- strzał
wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)
- szesnastka
myśliwska broń śrutowa kal. 16.
- sęk
wyrostek na łopacie daniela i łosia.
- ssaki, ssaki (Mammalia)
najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)
- świece
oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika
- strzała
pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)
- strzelony
o zwierzynie trafionej śmiertelnie.