Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlakować

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

Szlakowanie to technika polowania, która polega na tropieniu zwierzyny. Jest to jedna z najstarszych form polowania, która wykorzystywana była już w starożytności. Technika ta polega na śledzeniu śladów zostawianych przez zwierzynę, aby odnaleźć jej miejsce pobytu. Ślady te mogą obejmować ślady stóp, ślady sierści lub inne oznaki obecności zwierzęcia.

Szlakowanie wymaga od myśliwego dużej wiedzy i umiejętności. Myśliwy musi być w stanie rozpoznać różne rodzaje śladów i określić, jak daleko są one od siebie i jak długo temu towarzyszyły. Musi także wiedzieć, jak interpretować te ślady i jak je wykorzystać do odnalezienia zwierzyny. Myśliwy musi także posiadać umiejętności orientacji w terenie, aby móc skutecznie tropić zwierzynę.

Szlakowanie może być uważane za trudny sposób polowania, ale jest to bardzo skuteczny sposób na odnalezienie zwierzyny. Może ono również pomóc myśliwemu lepiej poznać teren i lepiej go poznawać.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlakować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

śladować

dawniej tropić.

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

skrzek

głos sójki.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.