Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlakować

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

Szlakowanie to technika polowania, która polega na tropieniu zwierzyny. Jest to jedna z najstarszych form polowania, wykorzystywana już w starożytności. Polega ona na śledzeniu śladów, które zwierzę pozostawiło, aby odnaleźć jego miejsce pobytu. Ślady mogą obejmować ślady stóp, sierści lub inne oznaki obecności zwierzęcia. Szlakowanie wymaga dużej wiedzy i umiejętności: myśliwy musi rozpoznać różne rodzaje śladów, określić ich wiek oraz jak daleko są od siebie.

Dodatkowo, myśliwy musi wiedzieć, jak interpretować te ślady i jak je wykorzystać do odnalezienia zwierzyny. Umiejętności orientacji w terenie również są konieczne, aby efektywnie tropić zwierzynę. Szlakowanie jest trudnym sposobem polowania, jednakże bardzo skutecznym w odnalezieniu zwierzyny. Dodatkowo pomaga myśliwemu lepiej poznać teren i lepiej go zrozumieć.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlakować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

solnik

inaczej lizawka.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.