Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzałowe

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

Strzałowe to opłata pobierana od łowców za każdy strzał oddany podczas polowania, niezależnie od skutku. Opłata ta ma na celu zarówno regulację liczby strzałów, jak i zapewnienie dochodów z polowań myśliwym. W praktyce, wysokość stawek za strzałowe może się różnić w zależności od lokalnych uwarunkowań oraz gatunku zwierzyny, na którą polowanie jest prowadzone.

Pobór opłaty strzałowej może być również używany jako narzędzie zarządzania populacją dzikiej zwierzyny poprzez zachęcanie do selektywnego polowania na określone gatunki lub sztuki o określonych cechach (np. starsze byki, samce z rogami). Jest to istotne dla zachowania równowagi ekosystemu oraz zachowania zdrowych populacji dzikich zwierząt łownych.

W niektórych krajach, opłata strzałowa może być także wykorzystywana do finansowania ochrony i zarządzania obszarami łowieckimi oraz do inwestycji w rozwój dziczyzny. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie zrównoważonego użytkowania przyrody poprzez kontrolowanie presji łowieckiej oraz generowanie środków na cele edukacyjne i ochronne.

Warto zaznaczyć, że opłaty strzałowe są regulowane i monitorowane przez odpowiednie instytucje państwowe lub organizacje myśliwskie. Ich kwoty mogą podlegać zmianom w zależności od aktualnych potrzeb w zakresie ochrony przyrody oraz stosowanych praktyk w zarządzaniu populacjami dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzałowe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sztuka

pojedynczy zwierz.

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.