Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stado

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

Stado to grupa zwierząt, które przebywają razem i współżyją ze sobą. Może ono składać się z kilku lub kilkuset osobników danego gatunku. Stado posiada pewną strukturę hierarchiczną, w której jeden lub kilka osobników dominują nad pozostałymi. W stadzie istnieje silna więź między osobnikami, która umożliwia im wspólne działanie i współpracę.

Stado może być zarządzane przez jednego lub kilka alfa-samców, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i dobrostan całego stada. Służą one jako przywódcy i doradcy, a także jako pierwsza linia obrony przed zagrożeniami. Alfa-samce są czasami wybierane przez inne osobniki stada, aby chronić je przed niebezpieczeństwami.

Stado może być również zarządzane przez samicę alfa, która jest odpowiedzialna za decyzje dotyczące życia społecznego i reprodukcyjnego stada. Samica alfa ma silny wpływ na inne osobniki stada i może mieć duży wpływ na ich zachowanie. Samica alfa może również być odpowiedzialna za utrzymanie porządku w stadzie i pomoc w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stado w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

siuta

inaczej koza.

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

smuż

skóra z zająca i królika.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.