Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: selekcja zwierzyny

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk nieprzydatnych do hodowli. Selekcję jeleniowatych przeprowadza się na podstawie oceny poroża danego osobnika, biorąc pod uwagę jego wiek i warunki środowiskowe (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego).

Selekcja zwierzyny to proces wyboru najlepszych osobników do hodowli lub odstrzału, który może być przeprowadzany w sposób naturalny lub sztuczny. Naturalna selekcja polega na eliminowaniu słabych i chorych osobników przez drapieżniki lub czynniki atmosferyczne. Jest to niekontrolowany proces, który zachodzi w przyrodzie. Z kolei sztuczna selekcja polega na usuwaniu z łowiska osobników nieprzydatnych do hodowli, co może być kontrolowane przez człowieka. W przypadku jeleniowatych, selekcję przeprowadza się na podstawie oceny poroża danego osobnika, uwzględniając jego wiek i warunki środowiskowe, określając kryteria odstrzału selekcyjnego. Selekcja zwierzyny jest istotnym elementem gospodarki łowieckiej ze względu na utrzymanie odpowiedniej populacji danego gatunku oraz poprawę warunków hodowlanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj selekcja zwierzyny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.