Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: selekcja zwierzyny

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk nieprzydatnych do hodowli. Selekcję jeleniowatych przeprowadza się na podstawie oceny poroża danego osobnika, biorąc pod uwagę jego wiek i warunki środowiskowe (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego).

Selekcja zwierzyny jest procesem, który ma na celu wybór najlepszych osobników do hodowli lub odstrzału. Może być wykonywana zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny.

Naturalna selekcja zwierzyny polega na eliminowaniu słabych i chorych osobników przez drapieżniki lub czynniki atmosferyczne. Jest to proces, który ma miejsce w przyrodzie i nie może być kontrolowany przez człowieka.

Sztuczna selekcja zwierzyny polega na usuwaniu z łowiska osobników, które nie są przydatne do hodowli. Jest to proces, który może być kontrolowany przez człowieka i jest często stosowany w celu poprawy jakości zwierząt hodowlanych. Selekcję jeleniowatych przeprowadza się na podstawie oceny poroża danego osobnika, biorąc pod uwagę jego wiek i warunki środowiskowe (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego).

Selekcja zwierzyny jest ważnym elementem gospodarki łowieckiej, ponieważ pozwala utrzymać odpowiedni poziom populacji danego gatunku oraz zapewnia lepsze warunki hodowlane.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj selekcja zwierzyny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

szczwać

polować z chartami.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.