Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: selekcja zwierzyny

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk nieprzydatnych do hodowli. Selekcję jeleniowatych przeprowadza się na podstawie oceny poroża danego osobnika, biorąc pod uwagę jego wiek i warunki środowiskowe (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego).

Selekcja zwierzyny to proces wyboru najlepszych osobników do hodowli lub odstrzału, który może być przeprowadzany w sposób naturalny lub sztuczny. Naturalna selekcja polega na eliminowaniu słabych i chorych osobników przez drapieżniki lub czynniki atmosferyczne. Jest to niekontrolowany proces, który zachodzi w przyrodzie. Z kolei sztuczna selekcja polega na usuwaniu z łowiska osobników nieprzydatnych do hodowli, co może być kontrolowane przez człowieka. W przypadku jeleniowatych, selekcję przeprowadza się na podstawie oceny poroża danego osobnika, uwzględniając jego wiek i warunki środowiskowe, określając kryteria odstrzału selekcyjnego. Selekcja zwierzyny jest istotnym elementem gospodarki łowieckiej ze względu na utrzymanie odpowiedniej populacji danego gatunku oraz poprawę warunków hodowlanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj selekcja zwierzyny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

szczwać

polować z chartami.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

sznur

trop wilka lub lisa.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

skrom

tłuszcz zająca i królika.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.