Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szarak

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

Szarak (Lepus europaeus) to gatunek zająca występujący w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest to największy przedstawiciel rodziny zajęcy, osiągający długość ciała od 40 do 60 cm i masę od 1,5 do 3 kg. Charakteryzuje się długimi uszami, szerokimi oczami i szarą lub brązową sierścią. Szarak zamieszkuje różnorodne środowiska, takie jak lasy, łąki oraz pustynie. Głównie aktywny w nocy, odżywia się głównie trawą, liśćmi i korzeniami. W okresie zimowym szaraki przechodzą okres hibernacji celem przetrwania surowych warunków pogodowych.

Ten gatunek stanowi popularny obiekt polowań myśliwskich. Bywa także czasem hodowany jako zwierzę domowe bądź wykorzystywany do celów naukowych. Dzięki swojemu rozległemu zasięgowi geograficznemu nie jest obecnie uznawany za zagrożony wyginięciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szarak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

sadowisko

inaczej tokowisko.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.