Definicja hasła: szarak
- szarak
popularna nazwa zająca szaraka.
Szarak (Lepus europaeus) to gatunek zająca występujący w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest to największy przedstawiciel rodziny zajęcy, osiągający długość ciała od 40 do 60 cm i masę od 1,5 do 3 kg. Charakteryzuje się długimi uszami, szerokimi oczami i szarą lub brązową sierścią. Szarak zamieszkuje różnorodne środowiska, takie jak lasy, łąki oraz pustynie. Głównie aktywny w nocy, odżywia się głównie trawą, liśćmi i korzeniami. W okresie zimowym szaraki przechodzą okres hibernacji celem przetrwania surowych warunków pogodowych.
Ten gatunek stanowi popularny obiekt polowań myśliwskich. Bywa także czasem hodowany jako zwierzę domowe bądź wykorzystywany do celów naukowych. Dzięki swojemu rozległemu zasięgowi geograficznemu nie jest obecnie uznawany za zagrożony wyginięciem.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szarak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- siąg
staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.
- szkody łowieckie
zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.
- ślad
dawniej trop.
- stanowisko
miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.
- skrocz
charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.
- strzała
pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)
- świstun, świstun (Anas penelope L.)
ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)
- skłusować
pozyskać nielegalnie zwierzynę.
- strzelec
ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.
- stopka
zakończenie kolby broni myśliwskiej.