Definicja hasła: szarak
- szarak
popularna nazwa zająca szaraka.
Szarak (Lepus europaeus) jest gatunkiem zająca, który występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest to największy z rodziny zajęcy, osiągając długość ciała od 40 do 60 cm i masę od 1,5 do 3 kg. Szarak ma długie uszy i szerokie oczy, a jego sierść jest szara lub brązowa.
Szarak żyje w różnych środowiskach, w tym lasach, łąkach i pustyniach. Jest aktywny głównie w nocy, a jego dieta składa się głównie z trawy, liści i korzeni. Zimą szaraki przechodzą stan hibernacji, aby przetrwać trudne warunki pogodowe.
Szaraki są popularnymi ofiarami polowań myśliwskich. Są one również czasami hodowane jako zwierzęta domowe lub używane do celów naukowych. Szeroki zasięg geograficzny tego gatunku sprawia, że nie jest on uważany za zagrożony wyginięciem.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szarak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.
- szczek
głos wydawany przez psy, lisy i sarny.
- ściągać
o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.
- sygnały myśliwskie
umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)
- siedlisko, siedlisko, ekotop
kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.
- spaniele
grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)
- strzelanie myśliwskie
zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)
- sznur
trop wilka lub lisa.
- sąd łowiecki
sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)
- skupienie pocisków
odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).