Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szarak

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

Szarak (Lepus europaeus) to gatunek zająca występujący w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest to największy przedstawiciel rodziny zajęcy, osiągający długość ciała od 40 do 60 cm i masę od 1,5 do 3 kg. Charakteryzuje się długimi uszami, szerokimi oczami i szarą lub brązową sierścią. Szarak zamieszkuje różnorodne środowiska, takie jak lasy, łąki oraz pustynie. Głównie aktywny w nocy, odżywia się głównie trawą, liśćmi i korzeniami. W okresie zimowym szaraki przechodzą okres hibernacji celem przetrwania surowych warunków pogodowych.

Ten gatunek stanowi popularny obiekt polowań myśliwskich. Bywa także czasem hodowany jako zwierzę domowe bądź wykorzystywany do celów naukowych. Dzięki swojemu rozległemu zasięgowi geograficznemu nie jest obecnie uznawany za zagrożony wyginięciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szarak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.