Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sąd łowiecki

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd główny. Oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny, obrońcami koledzy myśliwi. Sąd łowiecki stosuje następujące kary: ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka 'od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ.

Sąd łowiecki jest organem Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), odpowiedzialnym za rozpatrywanie wykroczeń związanych z łowiectwem, w tym naruszeń ustaw, przepisów oraz regulaminów łowieckich, a także przewinień przeciwko etyce myśliwskiej. Składa się z dwóch instancji: sądu wojewódzkiego i sądu głównego. Oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny, zaś obrońcami są koledzy myśliwi. Sąd łowiecki ma uprawnienie do orzekania szeregu kar, jak ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka (trwające od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ. Ostrzeżenia i nagany kierowane są bezpośrednio do osoby oskarżonej, natomiast zawieszenia i wykluczenia dotyczą całego stowarzyszenia. Jego funkcją jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenach łowieckich oraz promowanie etyki myśliwskiej poprzez zapewnienie sprawiedliwości dla oskarżonych myśliwych i umożliwienie im obrony ich praw przed sądem koleżeńskim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sąd łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.