Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sąd łowiecki

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd główny. Oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny, obrońcami koledzy myśliwi. Sąd łowiecki stosuje następujące kary: ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka 'od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ.

Sąd łowiecki jest organem Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), odpowiedzialnym za rozpatrywanie wykroczeń związanych z łowiectwem, w tym naruszeń ustaw, przepisów oraz regulaminów łowieckich, a także przewinień przeciwko etyce myśliwskiej. Składa się z dwóch instancji: sądu wojewódzkiego i sądu głównego. Oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny, zaś obrońcami są koledzy myśliwi. Sąd łowiecki ma uprawnienie do orzekania szeregu kar, jak ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka (trwające od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ. Ostrzeżenia i nagany kierowane są bezpośrednio do osoby oskarżonej, natomiast zawieszenia i wykluczenia dotyczą całego stowarzyszenia. Jego funkcją jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenach łowieckich oraz promowanie etyki myśliwskiej poprzez zapewnienie sprawiedliwości dla oskarżonych myśliwych i umożliwienie im obrony ich praw przed sądem koleżeńskim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sąd łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

ślimy

rogi muflona.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)