Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sąd łowiecki

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd główny. Oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny, obrońcami koledzy myśliwi. Sąd łowiecki stosuje następujące kary: ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka 'od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ.

Sąd łowiecki jest organem Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), odpowiedzialnym za rozpatrywanie wykroczeń związanych z łowiectwem, w tym naruszeń ustaw, przepisów oraz regulaminów łowieckich, a także przewinień przeciwko etyce myśliwskiej. Składa się z dwóch instancji: sądu wojewódzkiego i sądu głównego. Oskarżycielem jest rzecznik dyscyplinarny, zaś obrońcami są koledzy myśliwi. Sąd łowiecki ma uprawnienie do orzekania szeregu kar, jak ostrzeżenie, nagana, zawieszenie w prawach członka (trwające od pół roku do 2 lat) oraz wykluczenie z PZŁ. Ostrzeżenia i nagany kierowane są bezpośrednio do osoby oskarżonej, natomiast zawieszenia i wykluczenia dotyczą całego stowarzyszenia. Jego funkcją jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenach łowieckich oraz promowanie etyki myśliwskiej poprzez zapewnienie sprawiedliwości dla oskarżonych myśliwych i umożliwienie im obrony ich praw przed sądem koleżeńskim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sąd łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

skrzek

głos sójki.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.