Definicja hasła: starka
- starka
samica ptaka wodząca młode.
Starka to samica ptaka, która jest odpowiedzialna za opiekę nad młodymi. Jest to zwykle dorosły ptak, który w okresie lęgowym zajmuje się wysiadywaniem jaj i karmieniem oraz ochranianiem piskląt. Starka może być jednym z rodziców lub też samotnie wychowywać młode. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie młodym dostatecznej ilości pożywienia, ochrona przed drapieżnikami oraz nauka umiejętności przetrwania w środowisku naturalnym.
W przypadku większości gatunków ptaków wodnych, starka pełni kluczową rolę w procesie rozrodu, zapewniając młodym opiekę i wsparcie niezbędne do przetrwania i rozwinięcia się. Większość starc odznacza się troskliwością oraz agresywną obroną terytorium i potomstwa, zwłaszcza wobec intruzów zbliżających się do gniazda.
Starki są istotnym ogniwem w ekosystemie, chroniąc swoje potomstwo i wpływając na zachowanie populacji ptaków. Ich funkcje obejmują również uczenie młodych ptaków podstawowych umiejętności łowieckich oraz zachowań obronnych. Dzięki nim populacje ptaków mogą utrzymać równowagę ekologiczną i zapewnić kontynuację swojego gatunku.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj starka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sokolnik
1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.
- szczenię
młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.
- strzelba
śrutowa broń myśliwska.
- strój bobrowy
mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.
- strzelec
ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.
- strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia
szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.
- sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)
gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)
- skarmiać
zużywać paszę do karmienia zwierzyny.
- szczypce
dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.