Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szybować

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

Szybowanie jest jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań ptaków, polegającym na unoszeniu się w powietrzu bez poruszania skrzydłami. Ptaki wykorzystują różne rodzaje siły nośnej, takie jak wiatr, prądy powietrza lub ciepłe powietrze do utrzymania się w powietrzu. Jest to efektywny sposób oszczędzania energii, ponieważ ptaki nie muszą wykorzystywać skrzydeł do lotu. Szybowanie pozwala im osiągać duże prędkości i wysokości, a niektóre gatunki potrafią nawet szybować na kilku kilometrowej wysokości. Szybowanie jest szczególnie popularne u ptaków drapieżnych, którzy wykorzystują je do obserwacji otoczenia i polowania na ofiary z góry. Dodatkowo, szybowanie może być wykorzystywane przez ptaki do migracji, umożliwiając im przeloty na duże odległości z mniejszym wysiłkiem niż lot z aktywnym użyciem skrzydeł.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szybować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

sznury

inaczej fladry.

szyć

strzelać raz za razem.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.