Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szybować

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

Szybowanie jest jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań ptaków. Polega ono na unoszeniu się w powietrzu bez poruszania skrzydłami. Ptaki wykorzystują do tego różne rodzaje siły nośnej, takie jak wiatr, prądy powietrza lub ciepłe powietrze. Szybowanie pozwala ptakom na oszczędzanie energii, ponieważ nie muszą one wykorzystywać swoich skrzydeł do lotu.

Ptaki szybujące mogą osiągać duże prędkości i wysokości. Niektóre gatunki potrafią szybować na wysokości nawet kilku kilometrów. Szybowanie jest szczególnie popularne u ptaków drapieżnych, które czekają na ofiary z góry. W ten sposób mogą one obserwować swoje otoczenie i szybko reagować na pojawienie się potencjalnych ofiar.

Szybowanie może być również używane przez ptaki do migracji. Ptaki te unoszą się na duże wysokości i mogą przelecieć długie dystanse bez konieczności ciągłego poruszania skrzydłami. Jest to bardzo efektywny sposób podróżowania, który pozwala im dotrzeć do celu szybciej i z mniejszym wysiłkiem niż lot z użyciem skrzydeł.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szybować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

starka

samica ptaka wodząca młode.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

skrzek

głos sójki.

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec