Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szybować

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

Szybowanie jest jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań ptaków. Polega ono na unoszeniu się w powietrzu bez poruszania skrzydłami. Ptaki wykorzystują do tego różne rodzaje siły nośnej, takie jak wiatr, prądy powietrza lub ciepłe powietrze. Szybowanie pozwala ptakom na oszczędzanie energii, ponieważ nie muszą one wykorzystywać swoich skrzydeł do lotu.

Ptaki szybujące mogą osiągać duże prędkości i wysokości. Niektóre gatunki potrafią szybować na wysokości nawet kilku kilometrów. Szybowanie jest szczególnie popularne u ptaków drapieżnych, które czekają na ofiary z góry. W ten sposób mogą one obserwować swoje otoczenie i szybko reagować na pojawienie się potencjalnych ofiar.

Szybowanie może być również używane przez ptaki do migracji. Ptaki te unoszą się na duże wysokości i mogą przelecieć długie dystanse bez konieczności ciągłego poruszania skrzydłami. Jest to bardzo efektywny sposób podróżowania, który pozwala im dotrzeć do celu szybciej i z mniejszym wysiłkiem niż lot z użyciem skrzydeł.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szybować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

sarnina

dziczyzna z sarny.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

starka

samica ptaka wodząca młode.