Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strój bobrowy

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

Strój bobrowy to mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy. Jest to substancja oleista, która jest wydzielana przez gruczoły napletkowe bobra. Strój bobrowy ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej i jest uważany za skuteczny środek leczniczy na różne dolegliwości.

Strój bobrowy jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Może być także używany do leczenia ran i oparzeń oraz do łagodzenia bólu stawów i mięśni. Ponadto uznawany jest za skuteczny środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy.

Można go stosować na skórę lub połknąć w postaci kapsułek lub tabletek. Można również używać go do inhalacji lub do płukania gardła. Należy jednak pamiętać, że strój bobrowy może wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem przed jego zastosowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strój bobrowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.