Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sztucer

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 mm 30-06, 8 mm.

Sztucer – rodzaj myśliwskiej broni kulowej, charakteryzujący się długą lufą o długości od 18 do 24 cali. Może występować w formie pojedynczej lub podwójnej, z różnymi układami luf (pionowym lub poziomym). Istnieją również sztucery powtarzalne, wyposażone w mechanizm powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane sztucery posiadają kaliber 7 mm 30-06 lub 8 mm. Ze względu na swoją niezawodność i łatwość obsługi, sztucery cieszą się dużą popularnością wśród myśliwych. Ich lekka konstrukcja ułatwia przenoszenie oraz trzymanie przez dłuższy czas.

Ponadto cechuje je duży zasięg i możliwość strzelania z dużych odległości. Sztucery są uniwersalne i mogą być używane do polowań na różnorodną zwierzynę – zarówno drobne ptaki, jak i duże dzikie zwierzęta. Dzięki możliwości ustawienia zgodnie z potrzebami myśliwego, stanowią bardzo wszechstronną broń myśliwską. Powszechnie stosowane w Polsce ze względu na swoje zalety oraz efektywność w praktyce łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sztucer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sarnina

dziczyzna z sarny.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

sznury

inaczej fladry.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.