Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sztucer

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 mm 30-06, 8 mm.

Sztucer to rodzaj myśliwskiej broni kulowej, która jest szeroko stosowana w Polsce. Jest to broń długa, zazwyczaj wyposażona w lufę o długości od 18 do 24 cali. Może być pojedyncza lub podwójna, z pionowym lub poziomym układem luf. Sztucery mogą być również powtarzalne, czyli takie, które mają mechanizm powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane sztucery mają kaliber 7 mm 30-06 lub 8 mm.

Sztucer jest bardzo popularny wśród myśliwych ze względu na swoją niezawodność i łatwość obsługi. Jego lekka konstrukcja sprawia, że jest on łatwy do przenoszenia i trzymania przez dłuższy czas. Ponadto sztucer ma duży zasięg i może być używany do strzelania z dużych odległości.

Sztucer jest również bardzo popularny ze względu na swoją uniwersalność. Może być używany do polowań na różnego rodzaju zwierzynę, od drobnych ptaków po duże dzikie zwierzęta. Ponadto sztucer może być ustawiony na różne sposoby, aby dopasować go do potrzeb myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sztucer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

starka

samica ptaka wodząca młode.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)