Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sztucer

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 mm 30-06, 8 mm.

Sztucer – rodzaj myśliwskiej broni kulowej, charakteryzujący się długą lufą o długości od 18 do 24 cali. Może występować w formie pojedynczej lub podwójnej, z różnymi układami luf (pionowym lub poziomym). Istnieją również sztucery powtarzalne, wyposażone w mechanizm powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane sztucery posiadają kaliber 7 mm 30-06 lub 8 mm. Ze względu na swoją niezawodność i łatwość obsługi, sztucery cieszą się dużą popularnością wśród myśliwych. Ich lekka konstrukcja ułatwia przenoszenie oraz trzymanie przez dłuższy czas.

Ponadto cechuje je duży zasięg i możliwość strzelania z dużych odległości. Sztucery są uniwersalne i mogą być używane do polowań na różnorodną zwierzynę – zarówno drobne ptaki, jak i duże dzikie zwierzęta. Dzięki możliwości ustawienia zgodnie z potrzebami myśliwego, stanowią bardzo wszechstronną broń myśliwską. Powszechnie stosowane w Polsce ze względu na swoje zalety oraz efektywność w praktyce łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sztucer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

strzyże

wąsy zająca.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

szesnastak

jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.