Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sztucer

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 mm 30-06, 8 mm.

Sztucer to rodzaj myśliwskiej broni kulowej, która jest szeroko stosowana w Polsce. Jest to broń długa, zazwyczaj wyposażona w lufę o długości od 18 do 24 cali. Może być pojedyncza lub podwójna, z pionowym lub poziomym układem luf. Sztucery mogą być również powtarzalne, czyli takie, które mają mechanizm powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane sztucery mają kaliber 7 mm 30-06 lub 8 mm.

Sztucer jest bardzo popularny wśród myśliwych ze względu na swoją niezawodność i łatwość obsługi. Jego lekka konstrukcja sprawia, że jest on łatwy do przenoszenia i trzymania przez dłuższy czas. Ponadto sztucer ma duży zasięg i może być używany do strzelania z dużych odległości.

Sztucer jest również bardzo popularny ze względu na swoją uniwersalność. Może być używany do polowań na różnego rodzaju zwierzynę, od drobnych ptaków po duże dzikie zwierzęta. Ponadto sztucer może być ustawiony na różne sposoby, aby dopasować go do potrzeb myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sztucer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.