Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stanowić

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

Stanowić – termin związany z pracą psów myśliwskich, oznacza zatrzymanie gonionego zwierza w miejscu, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału. Jest to kluczowe zachowanie, które psy myśliwskie powinny wykazywać podczas polowania. Kiedy pies zatrzymuje zwierzynę, pozwala to myśliwemu przygotować się do oddania strzału, co sprzyja efektywnemu polowaniu.

Stanowienie jest jedną z podstawowych umiejętności, którą pies myśliwski powinien opanować. Wykazanie się umiejętnością stanowienia jest oznaką wyszkolenia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej psa. Posłuszeństwo i skuteczność w pracy psa stanowi istotną część sukcesu polowania.

W trakcie stanowienia ważne jest, aby pies utrzymywał kontakt wzrokowy z gonionym zwierzem i nie pozwalał mu na ucieczkę. W tej sytuacji koncentracja psa oraz precyzja działania są kluczowe. Pies musi pozostać nieruchomy, a jednocześnie gotowy do działania na rozkaz myśliwego.

Stanowienie jest zatem istotnym elementem współpracy między psem myśliwskim a myśliwym, poprawiającym efektywność polowania oraz przynoszącym satysfakcję ze wspólnego działania. Te umiejętności są wynikiem treningu i doświadczenia zarówno psa, jak i jego przewodnika w terenie łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

szczenna

o ciężarnej suce.

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

szpile

inaczej raciczki.