Definicja hasła: stanowić
- stanowić
o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.
Stanowić – termin związany z pracą psów myśliwskich, oznacza zatrzymanie gonionego zwierza w miejscu, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału. Jest to kluczowe zachowanie, które psy myśliwskie powinny wykazywać podczas polowania. Kiedy pies zatrzymuje zwierzynę, pozwala to myśliwemu przygotować się do oddania strzału, co sprzyja efektywnemu polowaniu.
Stanowienie jest jedną z podstawowych umiejętności, którą pies myśliwski powinien opanować. Wykazanie się umiejętnością stanowienia jest oznaką wyszkolenia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej psa. Posłuszeństwo i skuteczność w pracy psa stanowi istotną część sukcesu polowania.
W trakcie stanowienia ważne jest, aby pies utrzymywał kontakt wzrokowy z gonionym zwierzem i nie pozwalał mu na ucieczkę. W tej sytuacji koncentracja psa oraz precyzja działania są kluczowe. Pies musi pozostać nieruchomy, a jednocześnie gotowy do działania na rozkaz myśliwego.
Stanowienie jest zatem istotnym elementem współpracy między psem myśliwskim a myśliwym, poprawiającym efektywność polowania oraz przynoszącym satysfakcję ze wspólnego działania. Te umiejętności są wynikiem treningu i doświadczenia zarówno psa, jak i jego przewodnika w terenie łowieckim.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- szyna
połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.
- świadectwo pochodzenia zwierzyny
druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.
- szyć
strzelać raz za razem.
- skrzek
głos sójki.
- szczotki, szczotki, igły
piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.
- sadzić
o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.
- sfora
1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.
- szlak
droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.
- szkody łowieckie
zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.
- siedlisko, siedlisko, ekotop
kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.