Definicja hasła: stanowić
- stanowić
o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.
Stanowić – termin związany z pracą psów myśliwskich, oznacza zatrzymanie gonionego zwierza w miejscu, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału. Jest to kluczowe zachowanie, które psy myśliwskie powinny wykazywać podczas polowania. Kiedy pies zatrzymuje zwierzynę, pozwala to myśliwemu przygotować się do oddania strzału, co sprzyja efektywnemu polowaniu.
Stanowienie jest jedną z podstawowych umiejętności, którą pies myśliwski powinien opanować. Wykazanie się umiejętnością stanowienia jest oznaką wyszkolenia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej psa. Posłuszeństwo i skuteczność w pracy psa stanowi istotną część sukcesu polowania.
W trakcie stanowienia ważne jest, aby pies utrzymywał kontakt wzrokowy z gonionym zwierzem i nie pozwalał mu na ucieczkę. W tej sytuacji koncentracja psa oraz precyzja działania są kluczowe. Pies musi pozostać nieruchomy, a jednocześnie gotowy do działania na rozkaz myśliwego.
Stanowienie jest zatem istotnym elementem współpracy między psem myśliwskim a myśliwym, poprawiającym efektywność polowania oraz przynoszącym satysfakcję ze wspólnego działania. Te umiejętności są wynikiem treningu i doświadczenia zarówno psa, jak i jego przewodnika w terenie łowieckim.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sadzić
o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.
- skoki
nogi zająca.
- śladować
dawniej tropić.
- sterówki
długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.
- szpicak
samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.
- sekundowanie
naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.
- szabas
przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.
- sady
zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.
- stanowisko myśliwskie stałe
specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.
- strażnik łowiecki
pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)