Definicja hasła: szpicak
- szpicak
samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.
Szpicak to samiec w danych gatunkach zwierzyny płowej, którego charakterystyczną cechą są szpice na rogach. Te wyraziste, spiczaste kształty rogowych odgałęzień poroża stanowią jedno z jego rozpoznawalnych znaków. Szpicaki zazwyczaj występują w lasach Europy, Azji oraz niektórych częściach Ameryki Północnej. Przeważnie są one większe od innych samców danego gatunku, z dłuższymi i bardziej wyrazistymi szpicami. Szpicaki to zazwyczaj samotne zwierzęta, które preferują polować na owady, małe ssaki i ptaki, najczęściej czekając na zdobycz siedząc na gałęzi drzewa lub skały. Ponadto szpicaki stanowią popularny cel polowań ze względu na atrakcyjność ich poroża, a także ceniony jest ich skórzany runo ze względu na trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Czasami są także hodowane jako zwierzęta domowe, choć ich popularność nie jest tak duża jak w przypadku innych gatunków zwierzyny płowej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpicak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sygnały myśliwskie
umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)
- strzał
wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)
- strąbić
zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.
- siać
o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.
- sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)
gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)
- strój bobrowy
mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.
- śladować
dawniej tropić.
- skarmiać
zużywać paszę do karmienia zwierzyny.
- sztucer
myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)
- sokolnik
1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.