Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpicak

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

Szpicak to samiec zwierzyny płowej, który charakteryzuje się wyjątkowymi szpicami na głowie. Jego pierwsze poroże ma kształt szpiców, co jest jednym z najbardziej charakterystycznych cech tego gatunku. Szpicaki są zazwyczaj większe od innych samców zwierzyny płowej i mają dłuższe i bardziej wyraziste szpice.

Szpicaki żyją głównie w lasach Europy i Azji, a także w niektórych częściach Ameryki Północnej. Są to zazwyczaj samotne zwierzęta, które żerują na owadach, małych ssakach i ptakach. Zazwyczaj siedzą na gałęzi drzewa lub skały i czekają na ofiarę.

Szpicaki są popularnymi celami myśliwych ze względu na ich piękne poroże. Ich skóra jest również ceniona ze względu na jej trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Szpicaki są również czasami hodowane jako zwierzęta domowe, chociaż nie są one tak popularne jak inne gatunki zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpicak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela