Definicja hasła: szpicak
- szpicak
samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.
Szpicak to samiec w danych gatunkach zwierzyny płowej, którego charakterystyczną cechą są szpice na rogach. Te wyraziste, spiczaste kształty rogowych odgałęzień poroża stanowią jedno z jego rozpoznawalnych znaków. Szpicaki zazwyczaj występują w lasach Europy, Azji oraz niektórych częściach Ameryki Północnej. Przeważnie są one większe od innych samców danego gatunku, z dłuższymi i bardziej wyrazistymi szpicami. Szpicaki to zazwyczaj samotne zwierzęta, które preferują polować na owady, małe ssaki i ptaki, najczęściej czekając na zdobycz siedząc na gałęzi drzewa lub skały. Ponadto szpicaki stanowią popularny cel polowań ze względu na atrakcyjność ich poroża, a także ceniony jest ich skórzany runo ze względu na trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Czasami są także hodowane jako zwierzęta domowe, choć ich popularność nie jest tak duża jak w przypadku innych gatunków zwierzyny płowej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpicak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia
szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.
- sztych
iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.
- sęk
wyrostek na łopacie daniela i łosia.
- sztucer
myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)
- sparować się
o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.
- szczek
głos wydawany przez psy, lisy i sarny.
- szable
dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).
- sekundowanie
naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.
- skolenie
głos wydalany przez lisa.
- skrocz
charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.