Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpicak

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

Szpicak to samiec w danych gatunkach zwierzyny płowej, którego charakterystyczną cechą są szpice na rogach. Te wyraziste, spiczaste kształty rogowych odgałęzień poroża stanowią jedno z jego rozpoznawalnych znaków. Szpicaki zazwyczaj występują w lasach Europy, Azji oraz niektórych częściach Ameryki Północnej. Przeważnie są one większe od innych samców danego gatunku, z dłuższymi i bardziej wyrazistymi szpicami. Szpicaki to zazwyczaj samotne zwierzęta, które preferują polować na owady, małe ssaki i ptaki, najczęściej czekając na zdobycz siedząc na gałęzi drzewa lub skały. Ponadto szpicaki stanowią popularny cel polowań ze względu na atrakcyjność ich poroża, a także ceniony jest ich skórzany runo ze względu na trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Czasami są także hodowane jako zwierzęta domowe, choć ich popularność nie jest tak duża jak w przypadku innych gatunków zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpicak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

śladować

dawniej tropić.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.