Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: selekcjoner

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

Selekcjoner to doświadczony myśliwy, który po ukończeniu stażu i zdanym egzaminie selekcjonerskim uzyskuje uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego. Jest on odpowiedzialny za regulację populacji danego gatunku zwierząt poprzez kontrolowany odstrzał, mający na celu utrzymanie zrównoważonego poziomu liczby osobników w populacji. Wykonywanie tej roli wymaga znajomości specyfiki danego gatunku oraz jego środowiska, umiejętności oceny konieczności oraz sposobów przeprowadzenia odstrzału, a także przestrzegania obowiązujących przepisów związanych z polowaniem i ochroną środowiska. Selekcjonerzy muszą działać w sposób etyczny i bezpieczny, dbając o zachowanie równowagi ekosystemu.

Podczas selekcyjnego odstrzału selekcjonerowie pilnują, aby liczba osobników danego gatunku nie przekroczyła zdolności środowiska do utrzymania ich populacji. Wybierają konkretne osobniki do odstrzału w taki sposób, aby wpływ na populację był minimalny, a jednocześnie zaspokoił cele regulacyjne w zakresie liczby zwierząt. Ich działania oparte są na dokładnych badaniach oraz monitorowaniu populacji, a także znajomości biologii i ekologii danego gatunku.

Selekcjonerzy muszą być dobrze przygotowani zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do wykonywania swoich obowiązków, dlatego proces uzyskania uprawnień selekcjonera obejmuje zdobywanie praktycznych umiejętności pod nadzorem doświadczonych myśliwych oraz zdanie egzaminu potwierdzającego ich kwalifikacje. Działając zgodnie z kodeksem etycznym, selekcjonerowie dbają o utrzymanie równowagi ekosystemowej poprzez kontrolowanie liczebności populacji w taki sposób, by chronić zarówno interesy zwierząt, jak i środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj selekcjoner w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

sznur

trop wilka lub lisa.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

sztuka

pojedynczy zwierz.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.