Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szukać

szukać

o psie myśliwskim szukającym zwierzyny.

Szukanie – umiejętność, która stanowi kluczową część pracy psa myśliwskiego, polegająca na wyszukiwaniu obiektów, głównie zwierzyny, przy użyciu zmysłu węchu i słuchu. Psi myśliwy podczas szukania wykorzystuje swoje zdolności do namierzania zapachów i dźwięków emitowanych przez zwierzynę. Wymaga to od psa odpowiedniego wyszkolenia oraz rozwiniętych zmysłów, a także umiejętności reagowania na polecenia przewodnika oraz odporności na bodźce zewnętrzne. W kontekście polowania, szukanie jest istotnym elementem, umożliwiającym namierzenie i doprowadzenie do pozycji myśliwego zwierzęcia do polowania. Ponadto, zdolność szukania może być również wykorzystywana w innych celach, takich jak poszukiwanie osób zaginionych czy też tropienie przedmiotów skradzionych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szukać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.

ślimy

rogi muflona.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)