Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szydło

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

Szydło to ostre zakończenie tykacji jelenia, byka lub kozła, będące naturalnym uzbrojeniem tych zwierząt. Jest to silnie zesklerotyzowana kość, która ma zdolność przenikania skóry i mięśni innych zwierząt oraz zadawania poważnych obrażeń. Szydło znajduje się na przedniej części tykacji i służy do obrony oraz walki w okresie godów. Ma ono z reguły długość od kilku do kilkunastu centymetrów, a kształt i wielkość mogą się różnić w zależności od gatunku zwierzęcia.

W łowiectwie szydło jest jednym z symboli zwierzyny łownej i odgrywa istotną rolę podczas oceniania trofeum danego jelenia, byka lub kozła. Dla myśliwych stanowi ważny element tradycji łowieckiej oraz pasji polowania. Ponadto, szydło jest często prezentowane jako trofeum myśliwskie, a jego wielkość i kształt mogą być wykorzystywane do określania wieku oraz stanu zdrowia danego osobnika zwierzęcia.

Ze względu na swoją budowę i funkcję, szydło stanowi integralną część anatomiczną cennej dla nauk biologicznych zwierzyny łownej. Badania morfologiczne oraz analizy struktury szydła pozwalają poznać specyfikę rozwoju gatunków zwierząt oraz ich zachowanie w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szydło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

siuta

inaczej koza.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

szczenna

o ciężarnej suce.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).