Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: smycz

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

Smycz to rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze. Spośród akcesoriów dla psów jest jednym z najważniejszych. Smycze mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak skóra, nylon lub metal, a wybór odpowiedniego materiału zależy od wielkości i temperamentu psa. Długość smyczy może być różna, od kilku centymetrów do kilku metrów, chociaż najczęściej stosowane są smycze o długości 1-2 metrów. Konieczne jest dostosowanie długości smyczy do wielkości i temperamentu psa oraz do tego, jak często będzie on wyprowadzany poza domem.

Smycz powinna być wyposażona w obrożę lub szelki, co zapobiega ucieczce psa i ułatwia prowadzenie go. Obroża lub szelki powinny być dopasowane do rozmiaru psa oraz mocno przymocowane do smyczy. Dodatkowo, smycz może być wyposażona w odblaski, by pies był widoczny nawet po zmroku. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa podczas spacerów nocą lub w miejscach o ograniczonej widoczności. W przypadku smyczy bardzo ważne jest również regularne kontrolowanie stanu technicznego oraz jakości materiału - uszkodzenia mogą bowiem skutkować nieszczęśliwymi wypadkami bądź ucieczką zwierzęcia.

Podsumowując, smycz stanowi niezbędny element bezpieczeństwa i komfortu zarówno dla właściciela psa, jak i samego zwierzęcia podczas codziennych spacerów i wyjść na zewnątrz.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj smycz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

skoki

nogi zająca.

sarnina

dziczyzna z sarny.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.