Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stawka

stawka

noga lisa lub borsuka.

Stawka to jeden z najważniejszych elementów anatomicznych lisa lub borsuka. Jest to część ciała, która służy do wspierania i utrzymywania ciężaru zwierzęcia. Składa się z trzech głównych elementów: kości, stawu i mięśni. Kość stawki jest długa i gruba, a jej powierzchnia jest pokryta chrząstką. Staw skokowy łączy kość stawki z kością udową, a mięśnie stawki służą do wspierania i utrzymywania ciężaru ciała zwierzęcia.

Stawka odgrywa kluczową rolę dla zwierząt takich jak lis lub borsuk, umożliwiając im szybkie i sprawne poruszanie się po terenie. Dzięki silnym mięśniom stawki zwierzęta te mogą skakać wysoko i szybko biegać, co również pomaga im w ucieczce przed drapieżnikami. Dla myśliwych obecność stawek może być ważnym wskaźnikiem wieku lisa lub borsuka; im starsze zwierzę, tym większa szansa na posiadanie większych i grubszych stawek.

Ponadto, myśliwi mogą obserwować stan i kondycję fizyczną zwierząt poprzez uważne przyjrzenie się ich stawkom. Grubość i budowa stawek może świadczyć o aktywności oraz ogólnej kondycji zdrowotnej zwierząt łownych. Dlatego też stawki stanowią istotny element identyfikacyjny oraz informacyjny dla myśliwych podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

sarnina

dziczyzna z sarny.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

ślimy

rogi muflona.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.