Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stawka

stawka

noga lisa lub borsuka.

Stawka to jeden z najważniejszych elementów anatomicznych lisa lub borsuka. Jest to część ciała, która służy do wspierania i utrzymywania ciężaru ciała zwierzęcia. Stawka składa się z trzech głównych elementów: kości, stawu i mięśni. Kość stawki jest długa i gruba, a jej powierzchnia jest pokryta chrząstką. Staw skokowy łączy kość stawki z kością udową, a mięśnie stawki służą do wspierania i utrzymywania ciężaru ciała zwierzęcia.

Stawka jest ważna dla lisa lub borsuka, ponieważ pozwala im one na szybkie i sprawne poruszanie się po terenie. Dzięki silnym mięśniom stawki zwierzęta te mogą skakać wysoko i szybko biegać. Stawka jest również ważna dla ich ochrony przed drapieżnikami, ponieważ pozwala im one na szybkie ucieczki.

Stawka jest również ważna dla myśliwych, ponieważ jej obecność może być wykorzystywana do określenia wieku lisa lub borsuka. Im starsze zwierzę, tym większa jest szansa na to, że ma ono większe i grubsze stawki. Myśliwi mogą również uważnie obserwować stawkę zwierząt, aby określić ich kondycję fizyczną oraz stopień aktywności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

szpile

inaczej raciczki.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

szczenna

o ciężarnej suce.