Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stawka

stawka

noga lisa lub borsuka.

Stawka to jeden z najważniejszych elementów anatomicznych lisa lub borsuka. Jest to część ciała, która służy do wspierania i utrzymywania ciężaru zwierzęcia. Składa się z trzech głównych elementów: kości, stawu i mięśni. Kość stawki jest długa i gruba, a jej powierzchnia jest pokryta chrząstką. Staw skokowy łączy kość stawki z kością udową, a mięśnie stawki służą do wspierania i utrzymywania ciężaru ciała zwierzęcia.

Stawka odgrywa kluczową rolę dla zwierząt takich jak lis lub borsuk, umożliwiając im szybkie i sprawne poruszanie się po terenie. Dzięki silnym mięśniom stawki zwierzęta te mogą skakać wysoko i szybko biegać, co również pomaga im w ucieczce przed drapieżnikami. Dla myśliwych obecność stawek może być ważnym wskaźnikiem wieku lisa lub borsuka; im starsze zwierzę, tym większa szansa na posiadanie większych i grubszych stawek.

Ponadto, myśliwi mogą obserwować stan i kondycję fizyczną zwierząt poprzez uważne przyjrzenie się ich stawkom. Grubość i budowa stawek może świadczyć o aktywności oraz ogólnej kondycji zdrowotnej zwierząt łownych. Dlatego też stawki stanowią istotny element identyfikacyjny oraz informacyjny dla myśliwych podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

sztuka

pojedynczy zwierz.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)