Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlak

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

Szlak – wśród łowców termin ten odnosi się do stałego szlaku komunikacyjnego, którego używają zwierzęta, przemieszczając się między miejscami żerowania, schronienia i rozrodu. Rozpoznanie i zrozumienie szlaków jest istotne dla myśliwych, gdyż umożliwia im poznanie tras poruszania się zwierzyny oraz planowanie polowań na konkretne gatunki zwierząt. Szlaki są wykorzystywane do określenia aktywności danego gatunku w określonym obszarze oraz wyboru odpowiednich miejsc do obserwacji i polowań. Najczęściej szlaki powstają wokół miejsc źródeł pożywienia, schronienia bądź rozrodu. Precyzyjna znajomość szlaków umożliwia myśliwym skuteczniejsze podejmowanie decyzji dotyczących planowania polowań oraz obserwacji zwierzyny w jej naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

śladować

dawniej tropić.

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)