Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlak

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

Szlak – wśród łowców termin ten odnosi się do stałego szlaku komunikacyjnego, którego używają zwierzęta, przemieszczając się między miejscami żerowania, schronienia i rozrodu. Rozpoznanie i zrozumienie szlaków jest istotne dla myśliwych, gdyż umożliwia im poznanie tras poruszania się zwierzyny oraz planowanie polowań na konkretne gatunki zwierząt. Szlaki są wykorzystywane do określenia aktywności danego gatunku w określonym obszarze oraz wyboru odpowiednich miejsc do obserwacji i polowań. Najczęściej szlaki powstają wokół miejsc źródeł pożywienia, schronienia bądź rozrodu. Precyzyjna znajomość szlaków umożliwia myśliwym skuteczniejsze podejmowanie decyzji dotyczących planowania polowań oraz obserwacji zwierzyny w jej naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

ślad

dawniej trop.

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)