Definicja hasła: szpile
- szpile
inaczej raciczki.
Szpile, inaczej zwane raciczkami, są wyrostkami rogowymi znajdującymi się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy. Wyrostki te są bardzo charakterystyczne dla tych gatunków zwierząt i są one wykorzystywane do identyfikacji gatunku. Szpile są zazwyczaj małe i mają kształt stożka lub walca. Mogą być również w kształcie trójkąta lub owalu. Ich wielkość może się różnić w zależności od gatunku, ale zazwyczaj mieszczą się one w dłoniach człowieka.
Szpile są tworzone przez skórę zwierzęcia i mogą być twarde lub miękkie. Są one tworzone przez gruczoły łojowe, które produkują sebum, aby chronić skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i infekcjami. Szpile służą również jako ochrona przed drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami.
Szpile służą również do oznaczenia terytoriów i określenia statusu społecznego danego osobnika. Zazwyczaj szpile są większe u samców niż u samic, co może być spowodowane ich silniejszymi instynktami terytorialnymi. Szpile mogą być również używane do oznaczenia stanu reprodukcyjnego danego osobnika.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpile w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sekundowanie
naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.
- stado
grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.
- szpony
uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.
- samopał
kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.
- siedmnadziesta
kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.
- strój myśliwski
1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)
- sygnałówka
myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.
- sokołowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.
- skarmiać
zużywać paszę do karmienia zwierzyny.
- sierść
uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.