Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpile

szpile

inaczej raciczki.

Szpile, inaczej zwane raciczkami, są wyrostkami rogowymi znajdującymi się powyżej racic u żubra, zwierzyny płowej, muflona, dzika i kozicy. Wyrostki te są bardzo charakterystyczne dla tych gatunków zwierząt i są one wykorzystywane do identyfikacji gatunku. Szpile są zazwyczaj małe i mają kształt stożka lub walca. Mogą być również w kształcie trójkąta lub owalu. Ich wielkość może się różnić w zależności od gatunku, ale zazwyczaj mieszczą się one w dłoniach człowieka.

Szpile są tworzone przez skórę zwierzęcia i mogą być twarde lub miękkie. Są one tworzone przez gruczoły łojowe, które produkują sebum, aby chronić skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i infekcjami. Szpile służą również jako ochrona przed drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami.

Szpile służą również do oznaczenia terytoriów i określenia statusu społecznego danego osobnika. Zazwyczaj szpile są większe u samców niż u samic, co może być spowodowane ich silniejszymi instynktami terytorialnymi. Szpile mogą być również używane do oznaczenia stanu reprodukcyjnego danego osobnika.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpile w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.