Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpile

szpile

inaczej raciczki.

Szpile, zwane także raciczkami, to wyrostki rogowe umieszczone powyżej racic u różnych gatunków dzikich zwierząt, takich jak żubr, zwierzyna płowa, muflon, dzik i kozica. Stanowią one charakterystyczny element fizyczny tych gatunków i są używane do identyfikacji poszczególnych zwierząt. Szpile zazwyczaj przyjmują formę małych stożków lub walca, aczkolwiek mogą również przybierać kształt trójkąta lub owalu. Ich rozmiar może się różnić w zależności od gatunku, ale zazwyczaj mieszczą się one w dłoniach człowieka.

Szpile są tworzone przez skórę zwierzęcia i mogą być twwardsze bądź miękkie w zależności od gatunku. Ich kształt i twardość mogą być determinowane przez warunki środowiskowe oraz indywidualne cechy genetyczne danego zwierzęcia. Są one tworzone przez gruczoły łojowe, które produkują sebum, aby chronić skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i infekcjami.

Funkcje szpile nie ograniczają się jedynie do identyfikacji gatunku; pełnią one również rolę ochronną. Wykorzystywane są do obrony przed drapieżnikami oraz innymi zagrożeniami. Ponadto służą do oznaczania terytoriów i ustalania statusu społecznego poszczególnych osobników w grupie danego gatunku. Zazwyczaj szpile są większe u samców niż u samic z tego samego gatunku, co może być spowodowane ich silniejszymi instynktami terytorialnymi.

Wreszcie, szpile mogą dostarczać informacji na temat stanu reprodukcyjnego danego osobnika. Na podstawie ich rozmiaru i kształtu można wnioskować o stadium rozwoju osobnika oraz jego zdolności reprodukcyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpile w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.

ślimy

rogi muflona.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)