Definicja hasła: strażnik łowiecki
- strażnik łowiecki
pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, zdejmowanie sideł, sprawdzanie stanu urządzeń łowieckich, dokarmianie zwierzyny, likwidowanie wałęsających się psów i kotów oraz nadmiaru drapieżników.
Strażnik łowiecki jest pracownikiem lub wolontariuszem zaangażowanym w ochronę łowiska. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie i kontrola łowiska w celu zapewnienia przestrzegania przepisów i regulacji dotyczących polowań oraz ochrony zwierzyny. Strażnik musi także dbać o bezpieczeństwo myśliwych i innych użytkowników terenu łowieckiego. Dodatkowo, jego obowiązkiem jest dokarmianie zwierzyny, aby utrzymać odpowiednią liczebność populacji gatunków łownych.
Strażnik ma także za zadanie sprawdzanie stanu urządzeń łowieckich, takich jak sidełka, pułapki i inne narzędzia, upewniając się, że są one w dobrym stanie technicznym. Ponadto jest odpowiedzialny za usuwanie wałęsających się psów i kotów oraz nadmiaru drapieżników, które mogłyby zagrażać zwierzynie. Musi być dobrze zorientowany w obowiązujących przepisach dotyczących łowiectwa oraz umiejętny w reagowaniu na sytuacje awaryjne lub naruszenia przepisów.
Podczas pełnienia swoich obowiązków strażnik powinien dysponować dobrą znajomością terenu oraz posiadać umiejętności komunikacyjne i interpersonalne pozwalające na skuteczną współpracę z myśliwymi oraz innymi uczestnikami polowań.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strażnik łowiecki w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sylwetka
obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.
- skupienie pocisków
odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).
- szesnastka
myśliwska broń śrutowa kal. 16.
- szable
dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).
- strój myśliwski
1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)
- starka
samica ptaka wodząca młode.
- spuścić
1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.
- szronowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.
- studzenie tuszy
proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).
- stroik
woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.