Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strażnik łowiecki

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, zdejmowanie sideł, sprawdzanie stanu urządzeń łowieckich, dokarmianie zwierzyny, likwidowanie wałęsających się psów i kotów oraz nadmiaru drapieżników.

Strażnik łowiecki jest pracownikiem lub wolontariuszem zaangażowanym w ochronę łowiska. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie i kontrola łowiska w celu zapewnienia przestrzegania przepisów i regulacji dotyczących polowań oraz ochrony zwierzyny. Strażnik musi także dbać o bezpieczeństwo myśliwych i innych użytkowników terenu łowieckiego. Dodatkowo, jego obowiązkiem jest dokarmianie zwierzyny, aby utrzymać odpowiednią liczebność populacji gatunków łownych.

Strażnik ma także za zadanie sprawdzanie stanu urządzeń łowieckich, takich jak sidełka, pułapki i inne narzędzia, upewniając się, że są one w dobrym stanie technicznym. Ponadto jest odpowiedzialny za usuwanie wałęsających się psów i kotów oraz nadmiaru drapieżników, które mogłyby zagrażać zwierzynie. Musi być dobrze zorientowany w obowiązujących przepisach dotyczących łowiectwa oraz umiejętny w reagowaniu na sytuacje awaryjne lub naruszenia przepisów.

Podczas pełnienia swoich obowiązków strażnik powinien dysponować dobrą znajomością terenu oraz posiadać umiejętności komunikacyjne i interpersonalne pozwalające na skuteczną współpracę z myśliwymi oraz innymi uczestnikami polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strażnik łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.