Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szesnastak

szesnastak

jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).

Szesnastak to określenie jelenia byka, który ma po osiem odnóg na każdej tyce. Jest to tzw. szczyt regularny, ponieważ wszystkie odnogi mają taką samą długość i szerokość. Jest to bardzo rzadki widok, ponieważ zazwyczaj jelenie byki mają nieregularne odnogi, czyli te, które są dłuższe lub krótsze lub szersze lub węższe niż pozostałe.

Szesnastak jest bardzo ceniony przez myśliwych i jest uważany za jeden z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich. Jego piękno i rzadkość sprawiają, że jest on bardzo ceniony przez kolekcjonerów i miłośników przyrody. Jego piękne odnogi są czasami wykorzystywane do tworzenia ozdobnych mebli lub innych przedmiotów dekoracyjnych.

Szesnastaki są również uważane za symbol długowieczności i mocy. W wielu kulturach uważa się je za symbol szacunku i powagi oraz za symbol mocy i wytrwałości.

Szesnastaki są również czasami uważane za symbol bogactwa i dobrobytu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szesnastak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

szesnastak

jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.