Definicja hasła: szesnastak
- szesnastak
jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).
Szesnastak to określenie jelenia byka, który ma po osiem odnóg na każdej tyce. Jest to tzw. szczyt regularny, ponieważ wszystkie odnogi mają taką samą długość i szerokość. Jest to bardzo rzadki widok, ponieważ zazwyczaj jelenie byki mają nieregularne odnogi, czyli te, które są dłuższe lub krótsze lub szersze lub węższe niż pozostałe.
Szesnastak jest bardzo ceniony przez myśliwych i jest uważany za jeden z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich. Jego piękno i rzadkość sprawiają, że jest on bardzo ceniony przez kolekcjonerów i miłośników przyrody. Jego piękne odnogi są czasami wykorzystywane do tworzenia ozdobnych mebli lub innych przedmiotów dekoracyjnych.
Szesnastaki są również uważane za symbol długowieczności i mocy. W wielu kulturach uważa się je za symbol szacunku i powagi oraz za symbol mocy i wytrwałości.
Szesnastaki są również czasami uważane za symbol bogactwa i dobrobytu.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szesnastak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- selekt
sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.
- strzelony
o zwierzynie trafionej śmiertelnie.
- sroka, sroka (pica pica)
ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)
- strugi
przednie siekacze zająca i królika.
- szarawary
długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.
- starka
samica ptaka wodząca młode.
- siekaniec
dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.
- scypuł
delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.
- samopał
kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.
- sagalasówka
broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)