Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strugi

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

Strugi to przednie siekacze zająca i królika, które służą do wycinania trawy i innych roślin. Są one zbudowane z dwóch płaskich, ostrych pazurów, umieszczonych na końcu długiego, elastycznego trzonka. Strugi są używane przez zające i króliki do wycinania roślinności w celu spożywania. Zające i króliki posiadają strugi na każdym przednim łapie, co pozwala im wykonywać precyzyjne ruchy podczas jedzenia.

Strugi pełnią istotną rolę w polowaniu. Mogą być wykorzystywane jako wskaźnik obecności zajęcy lub królików w okolicy, gdyż pozostawiają ślady na trawniku lub innym rodzaju roślinności, co ułatwia określenie potencjalnej lokalizacji tych zwierząt. Dodatkowo, strugi służą również do obrony przed drapieżnikami oraz innymi zagrożeniami. Zające i króliki mogą użyć swoich strug do odparcia ataku drapieżnika lub innych niebezpieczeństw poprzez uderzanie nimi.

Warto zauważyć, że strugi odgrywają istotną rolę w ekosystemie, zarówno dla zwierząt, jak i dla osób zajmujących się polowaniami czy obserwacją dzikiej fauny. Dzięki specyficznemu kształtowi i funkcjonalnościom tych narzędzi, stają się one ważnym elementem zarówno dla łowców, jak i dla zachowania naturalnej równowagi środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strugi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

sznury

inaczej fladry.

sznur

trop wilka lub lisa.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.