Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strugi

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

Strugi to przednie siekacze zająca i królika, które służą do wycinania trawy i innych roślin. Są one zbudowane z dwóch płaskich, ostrych pazurów, umieszczonych na końcu długiego, elastycznego trzonka. Strugi są używane przez zające i króliki do wycinania roślinności w celu spożywania. Zające i króliki posiadają strugi na każdym przednim łapie, co pozwala im wykonywać precyzyjne ruchy podczas jedzenia.

Strugi pełnią istotną rolę w polowaniu. Mogą być wykorzystywane jako wskaźnik obecności zajęcy lub królików w okolicy, gdyż pozostawiają ślady na trawniku lub innym rodzaju roślinności, co ułatwia określenie potencjalnej lokalizacji tych zwierząt. Dodatkowo, strugi służą również do obrony przed drapieżnikami oraz innymi zagrożeniami. Zające i króliki mogą użyć swoich strug do odparcia ataku drapieżnika lub innych niebezpieczeństw poprzez uderzanie nimi.

Warto zauważyć, że strugi odgrywają istotną rolę w ekosystemie, zarówno dla zwierząt, jak i dla osób zajmujących się polowaniami czy obserwacją dzikiej fauny. Dzięki specyficznemu kształtowi i funkcjonalnościom tych narzędzi, stają się one ważnym elementem zarówno dla łowców, jak i dla zachowania naturalnej równowagi środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strugi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

szczuć

gonić zwierzę chartami w polu.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

szczenna

o ciężarnej suce.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.