Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokolnik

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

Sokolnik to osoba, która odgrywa ważną rolę w łowiectwie. W średniowieczu sokolnik był służącym, który opiekował się sokolarnią. Sokolarnia to miejsce, w którym hodowano i trenowano ptaki łowcze. Od XV wieku sokolnik stał się urzędnikiem dworu, zwanym sokolniczym. Jego zadaniem było dbanie o ptaki łowcze i przygotowywanie ich do polowań.

Współcześnie sokolnik to myśliwy polujący z ptakami łowczymi. Do tego celu używa specjalnych technik treningu i hodowli, aby ptaki były gotowe do polowań. Sokolnicy muszą również znać anatomię i zachowanie ptaków łowczych, aby móc je skutecznie wykorzystać podczas polowań. Muszą również umieć wykorzystać sprzęt do polowań, taki jak haki, liny i inne akcesoria.

Sokolnicy muszą również posiadać umiejętności obserwacji i interpretacji zachowań ptaków łowczych oraz umiejętności nawiązywania relacji z nimi. Dzięki temu będzie w stanie skutecznie wykorzystywać ptaki podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokolnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.