Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sól

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

Sól w kontekście łowieckim stanowi istotny składnik dokarmiania zwierzyny, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy naturalne zasoby pokarmowe mogą być ograniczone. Jest kluczowym źródłem potrzebnego dla zwierząt sodu i innych pierwiastków mineralnych. Podawana jest zwierzętom głównie w formie lizawek, które są umieszczane na obszarach, gdzie przebywa zwierzyna łowna. Sól może być również zmieszana z gliną lub solą kamienną, co pomaga utrzymać ją w stałej formie i uwalniać stopniowo do pożywienia zwierzyny.

Dokarmianie zwierzyny solą odgrywa istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej równowagi mineralnej u zwierząt łownych. Regularne dostarczanie soli ma na celu wsparcie trawienia i przyswajania składników odżywczych oraz wzmacnianie odporności organizmów zwierząt. Ponadto, zawarte w soli minerały pomagają w budowie kości i utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u zwierząt.

Sól jako składnik zimowego dokarmiania jest szczególnie istotna dla populacji chronionych gatunków, takich jak jelenie czy dziki, które mogą napotykać trudności w zdobywaniu pożywienia podczas surowych warunków pogodowych. Dostarczanie im soli stanowi wsparcie ich przetrwania podczas okresu braku dostępu do naturalnych źródeł pokarmu.

Warto zaznaczyć, że choć sól odgrywa istotną rolę w zimowym dokarmianiu, należy zachować umiar i dostosować jej ilość do aktualnych potrzeb populacji oraz lokalnych warunków środowiskowych. Nadmierny nadmiar soli może prowadzić do negatywnych skutków dla gleby oraz zdrowia zwierząt łownych, dlatego ważne jest prowadzenie dokładnej kontroli nad ilością i miejscami rozmieszczenia lizawek z solą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sól w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

szyć

strzelać raz za razem.

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)