Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sierść

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

Sierść to owłosienie ciała zwierzyny czworonożnej, stanowiące jej zewnętrzne pokrycie. Jest to ważny element fizjologii i adaptacji zwierząt do warunków środowiska, spełniający różnorodne funkcje. Sierść pełni przede wszystkim rolę ochronną, izolując zwierzę przed zimnem, wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto może również stanowić kamuflaż, pomagając zwierzętom ukryć się w ich naturalnym środowisku lub odstraszyć drapieżniki poprzez rozwianie się i wydawanie dźwięków.

W kontekście łowieckim sierść jest istotnym elementem w identyfikacji gatunku oraz płci zwierzyny, co ma znaczenie przy określaniu warunków polowań oraz ochrony poszczególnych populacji. Różnice w rodzaju sierści pomiędzy gatunkami mogą być istotne także dla myśliwych praktykujących myślistwo etnograficzne. Dodatkowym aspektem jest znaczenie sierści jako surowca naturalnego używanego w przemyśle odzieżowym i rzemieślniczym.

Poprzez swoją charakterystykę, grubość i kolor, sierść stanowi ważny element estetyczny dla kolekcjonerów trofeów myśliwskich, a także dla osób zajmujących się sztuką i rzemiosłem artystycznym opartym na wykorzystaniu materiałów pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym aspektem, zagospodarowanie sierści pozyskanej podczas polowań ma istotne znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i kulturowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sierść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

szczenna

o ciężarnej suce.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

spłonka

część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.