Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sierść

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

Sierść to owłosienie ciała zwierzyny czworonożnej, stanowiące jej zewnętrzne pokrycie. Jest to ważny element fizjologii i adaptacji zwierząt do warunków środowiska, spełniający różnorodne funkcje. Sierść pełni przede wszystkim rolę ochronną, izolując zwierzę przed zimnem, wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto może również stanowić kamuflaż, pomagając zwierzętom ukryć się w ich naturalnym środowisku lub odstraszyć drapieżniki poprzez rozwianie się i wydawanie dźwięków.

W kontekście łowieckim sierść jest istotnym elementem w identyfikacji gatunku oraz płci zwierzyny, co ma znaczenie przy określaniu warunków polowań oraz ochrony poszczególnych populacji. Różnice w rodzaju sierści pomiędzy gatunkami mogą być istotne także dla myśliwych praktykujących myślistwo etnograficzne. Dodatkowym aspektem jest znaczenie sierści jako surowca naturalnego używanego w przemyśle odzieżowym i rzemieślniczym.

Poprzez swoją charakterystykę, grubość i kolor, sierść stanowi ważny element estetyczny dla kolekcjonerów trofeów myśliwskich, a także dla osób zajmujących się sztuką i rzemiosłem artystycznym opartym na wykorzystaniu materiałów pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym aspektem, zagospodarowanie sierści pozyskanej podczas polowań ma istotne znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i kulturowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sierść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

szczuć

gonić zwierzę chartami w polu.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

strzyże

wąsy zająca.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)