Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sygnałówka

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

Sygnałówka to metalowa trąbka, która służy do grania sygnałów myśliwskich. Jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia myśliwego. Sygnałówka składa się z metalowej rury, która ma dwa otwory na końcach. Na jednym końcu jest ustnik, a na drugim zawór, który pozwala na regulację dźwięku. Sygnałówka może być wykonana z różnych materiałów, takich jak mosiądz, aluminium lub stali nierdzewnej.

Sygnały myśliwskie są używane do komunikacji między myśliwymi i innymi osobami w lesie. Mogą one oznaczać różne rzeczy, takie jak ostrzeganie przed niebezpieczeństwem lub informowanie o pozycji innych myśliwych. Sygnały te są bardzo ważne dla bezpieczeństwa i skuteczności polowania.

Sygnałówkę można łatwo przenosić i używać w każdych warunkach pogodowych. Jest ona lekka i wytrzymała, więc może być używana przez długi czas bez uszkodzenia. Sygnałówkę można łatwo regulować, aby uzyskać odpowiedni dla sytuacji dźwięk. Jest to bardzo przydatne narzędzie do komunikacji podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sygnałówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.