Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sady

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

Sady to zjawisko obserwowane u ptaków drapieżnych, głównie kaczek, które polega na zlatywaniu się w jedno miejsce o świcie, gdy ptaki wracają z nocnych żerowisk. Sady bywają bardzo liczne i mogą skupiać setki lub nawet tysiące ptaków. Ich głównym celem jest wymiana informacji między ptakami, takich jak informacje o pożywieniu, miejscach do odpoczynku czy partnerach do rozrodu. Ponadto sady pełnią funkcję ważnego miejsca spotkań dla ptaków. Z drugiej strony sady stanowią łatwy cel dla myśliwych, którzy wykorzystują je do polowania na kaczki. Dlatego też myśliwi czasem ustawiają pułapki czy inne urządzenia w okolicach sady, aby ułatwić sobie polowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sady w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.