Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sylwetka

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

Sylwetka to obrys zwierzęcia lub ptaka, stanowiący istotny element identyfikacji dla łowców. Jest używana do określenia przynależności gatunkowej zwierzęcia lub ptaka, a także do oszacowania ich wielkości, kształtu i innych charakterystycznych cech. Sylwetka może być wykorzystywana przez łowców zarówno podczas polowań na dzikie zwierzęta, jak i tych hodowanych w celach łowieckich. Wyróżnia się kilka elementów sylwetki, takich jak długość ogona, szerokość skrzydeł, kolory futra lub piór oraz charakterystyczne oznaki jak dzioby czy uszy. Dodatkowo sylwetka pozwala rozpoznać porę roku, w której zwierzę czy ptak pojawiły się na polowaniu, co pomaga w planowaniu i wyborze odpowiednich miejsc do polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sylwetka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)