Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: scypuł

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

Scypuł to delikatna skóra, która porasta poroże jeleniowatych. Wyglądem przypomina sierść, ale jest znacznie cieńsza i bardziej miękka. Zazwyczaj ma kolor od jasnobrązowego do czarnego. Scypuł jest wytwarzany przez gruczoły łojowe zwierzęcia, a jego głównym zadaniem jest ochrona poroża przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Scypuł pojawia się na porożu wraz z jego wzrostem. Wraz ze wzrostem poroża, s. staje się coraz grubszy i dłuższy. Po osiągnięciu pełnego rozwoju, s. zostaje wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy, co powoduje, że staje się bardziej miękki i elastyczny.

Scypuł ma również inne funkcje niż tylko ochrona poroża. Jest on uważany za oznakę statusu społecznego danego gatunku zwierząt, a także może być używany do identyfikacji poszczególnych osobników. Ponadto s. może być używany do określenia wieku danego zwierzęcia - im starsze zwierze, tym grubszy i dłuższy scypuł ma na swoim porożu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj scypuł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szpile

inaczej raciczki.

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

skoki

nogi zająca.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)