Definicja hasła: scypuł
- scypuł
delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.
Scypuł to delikatna, owłosiona skóra porastająca poroże jeleniowatych. Ma wygląd podobny do sierści, ale jest znacznie cieńsza i bardziej miękka. Zazwyczaj ma kolor od jasnobrązowego do czarnego. Jest wytwarzany przez gruczoły łojowe zwierzęcia i pełni głównie funkcję ochronną, zabezpieczając poroże przed uszkodzeniami mechanicznymi. Scypuł pojawia się wraz z rozrostem poroża i zmienia się, stając coraz grubszy i dłuższy.
Po osiągnięciu pełnego rozwoju scypuł zostaje wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy, co powoduje, że staje się bardziej miękki i elastyczny. Oprócz funkcji ochronnej, scypuł pełni również rolę znaku statusu społecznego danego gatunku zwierząt oraz może być używany do identyfikacji poszczególnych osobników. Ponadto, grubszy i dłuższy scypuł może świadczyć o wieku danego zwierzęcia.
Ze względu na swoje cechy i przemiany zachodzące wraz z rozwojem poroża oraz zwierzęcia, scypuł stanowi istotny element dla myśliwych zajmujących się oceną zdolności łowieckich jeleniowatych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj scypuł w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sęk
wyrostek na łopacie daniela i łosia.
- sfora
1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.
- ssaki, ssaki (Mammalia)
najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)
- sadyba
koliba, kwatera myśliwska
- szkody łowieckie
zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.
- słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)
ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)
- sól
bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.
- siekaniec
dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.
- skolenie
głos wydalany przez lisa.