Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: scypuł

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

Scypuł to delikatna, owłosiona skóra porastająca poroże jeleniowatych. Ma wygląd podobny do sierści, ale jest znacznie cieńsza i bardziej miękka. Zazwyczaj ma kolor od jasnobrązowego do czarnego. Jest wytwarzany przez gruczoły łojowe zwierzęcia i pełni głównie funkcję ochronną, zabezpieczając poroże przed uszkodzeniami mechanicznymi. Scypuł pojawia się wraz z rozrostem poroża i zmienia się, stając coraz grubszy i dłuższy.

Po osiągnięciu pełnego rozwoju scypuł zostaje wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy, co powoduje, że staje się bardziej miękki i elastyczny. Oprócz funkcji ochronnej, scypuł pełni również rolę znaku statusu społecznego danego gatunku zwierząt oraz może być używany do identyfikacji poszczególnych osobników. Ponadto, grubszy i dłuższy scypuł może świadczyć o wieku danego zwierzęcia.

Ze względu na swoje cechy i przemiany zachodzące wraz z rozwojem poroża oraz zwierzęcia, scypuł stanowi istotny element dla myśliwych zajmujących się oceną zdolności łowieckich jeleniowatych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj scypuł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

szpile

inaczej raciczki.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)