Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: scypuł

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

Scypuł to delikatna, owłosiona skóra porastająca poroże jeleniowatych. Ma wygląd podobny do sierści, ale jest znacznie cieńsza i bardziej miękka. Zazwyczaj ma kolor od jasnobrązowego do czarnego. Jest wytwarzany przez gruczoły łojowe zwierzęcia i pełni głównie funkcję ochronną, zabezpieczając poroże przed uszkodzeniami mechanicznymi. Scypuł pojawia się wraz z rozrostem poroża i zmienia się, stając coraz grubszy i dłuższy.

Po osiągnięciu pełnego rozwoju scypuł zostaje wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy, co powoduje, że staje się bardziej miękki i elastyczny. Oprócz funkcji ochronnej, scypuł pełni również rolę znaku statusu społecznego danego gatunku zwierząt oraz może być używany do identyfikacji poszczególnych osobników. Ponadto, grubszy i dłuższy scypuł może świadczyć o wieku danego zwierzęcia.

Ze względu na swoje cechy i przemiany zachodzące wraz z rozwojem poroża oraz zwierzęcia, scypuł stanowi istotny element dla myśliwych zajmujących się oceną zdolności łowieckich jeleniowatych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj scypuł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

śladować

dawniej tropić.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

szczuć

gonić zwierzę chartami w polu.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.