Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sęki

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

Sęki to rogowe palczaste odrosty, które występują na łopatach daniela. Są one wykonane z twardego, elastycznego materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sęki są zazwyczaj wykonane z drewna lub metalu i służą do przytrzymywania łopat daniela w pozycji pionowej. Są one również używane do utrzymywania łopat w pozycji poziomej, aby ułatwić ich transport.

Sęki są bardzo ważnym elementem łowieckim, ponieważ umożliwiają łowcom precyzyjne i bezpieczne chwytanie zwierzyny. Sęki służą również do utrzymywania łopat daniela w odpowiedniej pozycji podczas polowania. Dzięki temu można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadek lub uszkodzenie łopaty.

Sęki mogą być również używane do ozdabiania łopat daniela. Mogą być one ozdobione różnymi kolorami lub wzorami, aby nadać im bardziej estetyczny wygląd. Dodatkowo sęki mogą być również używane do oznaczania miejsc polowań lub innych miejsc, gdzie można spotkać zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sęki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.