Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sęki

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

Sęki to rogowe palczaste odrosty, które występują na łopatach daniela. Są one wykonane z twardego, elastycznego materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sęki są zazwyczaj wykonane z drewna lub metalu i służą do przytrzymywania łopat daniela w pozycji pionowej. Są one również używane do utrzymywania łopat w pozycji poziomej, aby ułatwić ich transport.

Sęki są bardzo ważnym elementem łowieckim, ponieważ umożliwiają łowcom precyzyjne i bezpieczne chwytanie zwierzyny. Sęki służą również do utrzymywania łopat daniela w odpowiedniej pozycji podczas polowania. Dzięki temu można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadek lub uszkodzenie łopaty.

Sęki mogą być również używane do ozdabiania łopat daniela. Mogą być one ozdobione różnymi kolorami lub wzorami, aby nadać im bardziej estetyczny wygląd. Dodatkowo sęki mogą być również używane do oznaczania miejsc polowań lub innych miejsc, gdzie można spotkać zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sęki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

siuta

inaczej koza.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.