Definicja hasła: szczeć
- szczeć
uwłosienie ciała dzików.
Szczeć – gęste, sztywne uwłosienie ciała dzików, stanowiące naturalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Występuje w różnych długościach, od krótkiej do długiej formy, oraz różni się w zależności od gatunku dzika. Najbardziej charakterystycznym rodzajem szczeci jest szczeć grzbietowa, występująca na grzbiecie dzików. Jest ona zazwyczaj bardzo gęsta i twarda. Szczeć grzbietowa może być używana do oznaczenia płci dzików – samce posiadają zazwyczaj dłuższe i bardziej gęste pokrycie szczeci niż samice.
Innym rodzajem szczeci jest szczeć brzuszna, występująca na brzuchu dzików. Jest ona zazwyczaj krótsza i delikatniejsza niż szczeć grzbietowa, co pozwala chronić zwierzę przed chłodem i wilgocią. Szczeć brzuszna również może być wykorzystywana do oznaczenia płci dzików – samce posiadają zazwyczaj mniejsze i luźniejsze pokrycie szczeci niż samice.
Szczeć pełni istotną rolę w życiu dzików, chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi oraz innymi czynnikami środowiskowymi. Ponadto umożliwia oznaczenie płci u tych zwierząt. Uwłosienie to stanowi element anatomii niezwykle funkcjonalny w ich naturalnym środowisku życia.
W łowiectwie uwłosienie to odgrywa istotną rolę zarówno w biologii dzików (m.in. jako element termoregulacji), jak i w praktyce polowań (np. podczas rozpoznawania płci zwierząt). Zrozumienie znaczenia szczeci ma znaczenie dla skutecznej ochrony oraz zachowania harmonii ekosystemu leśnego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczeć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sygnałówka
myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.
- skromny
o zającu i króliku: tłusty.
- skolenie
głos wydalany przez lisa.
- sady
zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.
- ślepia
oczy czworonożnych drapieżników.
- strzała
pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)
- świadectwo pochodzenia zwierzyny
druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.
- szpony
uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.
- szczwać
polować z chartami.
- ssaki, ssaki (Mammalia)
najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)