Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczeć

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

Szczeć – gęste, sztywne uwłosienie ciała dzików, stanowiące naturalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Występuje w różnych długościach, od krótkiej do długiej formy, oraz różni się w zależności od gatunku dzika. Najbardziej charakterystycznym rodzajem szczeci jest szczeć grzbietowa, występująca na grzbiecie dzików. Jest ona zazwyczaj bardzo gęsta i twarda. Szczeć grzbietowa może być używana do oznaczenia płci dzików – samce posiadają zazwyczaj dłuższe i bardziej gęste pokrycie szczeci niż samice.

Innym rodzajem szczeci jest szczeć brzuszna, występująca na brzuchu dzików. Jest ona zazwyczaj krótsza i delikatniejsza niż szczeć grzbietowa, co pozwala chronić zwierzę przed chłodem i wilgocią. Szczeć brzuszna również może być wykorzystywana do oznaczenia płci dzików – samce posiadają zazwyczaj mniejsze i luźniejsze pokrycie szczeci niż samice.

Szczeć pełni istotną rolę w życiu dzików, chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi oraz innymi czynnikami środowiskowymi. Ponadto umożliwia oznaczenie płci u tych zwierząt. Uwłosienie to stanowi element anatomii niezwykle funkcjonalny w ich naturalnym środowisku życia.

W łowiectwie uwłosienie to odgrywa istotną rolę zarówno w biologii dzików (m.in. jako element termoregulacji), jak i w praktyce polowań (np. podczas rozpoznawania płci zwierząt). Zrozumienie znaczenia szczeci ma znaczenie dla skutecznej ochrony oraz zachowania harmonii ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.