Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spust

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 kgm.

Spust jest jednym z najważniejszych elementów broni myśliwskiej. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie strzału, pozwalając na wystrzelenie pocisku. Spust składa się z kilku części, w tym z języka spustowego, który jest umieszczony pod szyjką broni. Ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał.

Aby spust działał prawidłowo, musi mieć odpowiednią twardość. W przypadku broni myśliwskiej twardość spustu wynosi od 1,7 do 1,9 kgm dla pierwszego stopnia i od 1,9 do 2,1 kgm dla drugiego stopnia. Jeśli twardość spustu jest zbyt duża lub zbyt mała, może to prowadzić do niestabilnego strzału lub nawet do uszkodzenia broni. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić twardość spustu przed każdym użyciem broni myśliwskiej.

Ponadto ważne jest, aby regularnie czyścić i konserwować spust. Zanieczyszczenia i rdza mogą powodować problemy z działaniem spustu i uniemożliwić strzał. Regularna konserwacja może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniej twardości spustu i zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spust w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

sznury

inaczej fladry.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)