Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spust

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 kgm.

Spust jest jednym z najważniejszych elementów broni myśliwskiej. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie strzału, pozwalając na wystrzelenie pocisku. Spust składa się z kilku części, w tym z języka spustowego, który jest umieszczony pod szyjką broni. Ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał.

Aby spust działał prawidłowo, musi mieć odpowiednią twardość. W przypadku broni myśliwskiej twardość spustu wynosi od 1,7 do 1,9 kgm dla pierwszego stopnia i od 1,9 do 2,1 kgm dla drugiego stopnia. Jeśli twardość spustu jest zbyt duża lub zbyt mała, może to prowadzić do niestabilnego strzału lub nawet do uszkodzenia broni. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić twardość spustu przed każdym użyciem broni myśliwskiej.

Ponadto ważne jest, aby regularnie czyścić i konserwować spust. Zanieczyszczenia i rdza mogą powodować problemy z działaniem spustu i uniemożliwić strzał. Regularna konserwacja może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniej twardości spustu i zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spust w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siuta

inaczej koza.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

skoki

nogi zająca.

szyć

strzelać raz za razem.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.