Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: samura

samura

inaczej locha.

Samura, inaczej locha, to określenie samicy dzika, która ukończyła trzeci rok życia. Jest to stadium dojrzałości płciowej dzika, zazwyczaj osiągane w wieku 18-24 miesięcy. Samice dzika mają zazwyczaj mniejsze rozmiary ciała od samców, ich masa waha się między 30 a 40 kilogramów. Charakteryzują się również mniejszą agresywnością i większą ostrożnością w porównaniu do samców. Samice te są aktywne głównie w nocy i często polują w grupach.

W porównaniu do samców, samury są bardziej skłonne do migracji na dłuższe odległości, co wynika z poszukiwania pożywienia lub lepszych warunków środowiskowych. Mają również zdolność lepszego przystosowywania się do nowych warunków. Obecność samic dzików odgrywa ważną rolę w ekosystemie, wpływając pozytywnie na populacje dzikich zwierząt. Stanowią one ważne źródło energii i składników odżywczych dla innych gatunków oraz pełnią istotną rolę w łańcuchu pokarmowym.

Samica dzika, będąca w stadium samury, odgrywa istotną rolę w życiu dzikiej przyrody poprzez zachowanie równowagi ekologicznej oraz zapewnianie niezbędnych składników pokarmowych dla innych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj samura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

smuż

skóra z zająca i królika.

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.