Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: samura

samura

inaczej locha.

Samura to określenie samicy dzika, która ukończyła trzeci rok życia. Samice dzików są zazwyczaj mniejsze od samców, a ich masa ciała wynosi od 30 do 40 kg. Samice są również mniej agresywne i bardziej ostrożne niż samce. Samury są zazwyczaj bardziej aktywne w porze nocnej i często polują w grupach.

Samury są zazwyczaj bardziej skłonne do migracji niż samce, co oznacza, że mogą przemieszczać się na duże odległości w poszukiwaniu pożywienia lub lepszych warunków środowiskowych. Zazwyczaj samice są bardziej skłonne do przystosowania się do nowych warunków niż samce.

Samury są również ważnym elementem ekosystemu, ponieważ ich obecność może mieć pozytywny wpływ na populacje dzikich zwierząt. Samice są ważnymi dostawcami energii i składników odżywczych dla innych gatunków, a także stanowią ważny element łańcucha pokarmowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj samura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.