Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: samura

samura

inaczej locha.

Samura, inaczej locha, to określenie samicy dzika, która ukończyła trzeci rok życia. Jest to stadium dojrzałości płciowej dzika, zazwyczaj osiągane w wieku 18-24 miesięcy. Samice dzika mają zazwyczaj mniejsze rozmiary ciała od samców, ich masa waha się między 30 a 40 kilogramów. Charakteryzują się również mniejszą agresywnością i większą ostrożnością w porównaniu do samców. Samice te są aktywne głównie w nocy i często polują w grupach.

W porównaniu do samców, samury są bardziej skłonne do migracji na dłuższe odległości, co wynika z poszukiwania pożywienia lub lepszych warunków środowiskowych. Mają również zdolność lepszego przystosowywania się do nowych warunków. Obecność samic dzików odgrywa ważną rolę w ekosystemie, wpływając pozytywnie na populacje dzikich zwierząt. Stanowią one ważne źródło energii i składników odżywczych dla innych gatunków oraz pełnią istotną rolę w łańcuchu pokarmowym.

Samica dzika, będąca w stadium samury, odgrywa istotną rolę w życiu dzikiej przyrody poprzez zachowanie równowagi ekologicznej oraz zapewnianie niezbędnych składników pokarmowych dla innych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj samura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

śladować

dawniej tropić.

sznury

inaczej fladry.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.