Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: samura

samura

inaczej locha.

Samura, inaczej locha, to określenie samicy dzika, która ukończyła trzeci rok życia. Jest to stadium dojrzałości płciowej dzika, zazwyczaj osiągane w wieku 18-24 miesięcy. Samice dzika mają zazwyczaj mniejsze rozmiary ciała od samców, ich masa waha się między 30 a 40 kilogramów. Charakteryzują się również mniejszą agresywnością i większą ostrożnością w porównaniu do samców. Samice te są aktywne głównie w nocy i często polują w grupach.

W porównaniu do samców, samury są bardziej skłonne do migracji na dłuższe odległości, co wynika z poszukiwania pożywienia lub lepszych warunków środowiskowych. Mają również zdolność lepszego przystosowywania się do nowych warunków. Obecność samic dzików odgrywa ważną rolę w ekosystemie, wpływając pozytywnie na populacje dzikich zwierząt. Stanowią one ważne źródło energii i składników odżywczych dla innych gatunków oraz pełnią istotną rolę w łańcuchu pokarmowym.

Samica dzika, będąca w stadium samury, odgrywa istotną rolę w życiu dzikiej przyrody poprzez zachowanie równowagi ekologicznej oraz zapewnianie niezbędnych składników pokarmowych dla innych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj samura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

ślad

dawniej trop.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.