Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spaniele

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy wszechstronne.

Spaniele to grupa ras psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania na ptaki oraz inna zwierzynę leśną. Charakteryzują się doskonałym węchem oraz łatwością w treningu. W Polsce najpopularniejsze są: cocker spaniel, który jest najmniejszym przedstawicielem tej grupy, osiągając wagę od 8 do 14 kg, oraz Springer spaniel, większy od cocker spaniela z wagą od 15 do 20 kg. Oba gatunki posiadają długą, gęstą i miękką sierść oraz opadające uszy. Charakteryzują się łagodnym i energicznym usposobieniem, co sprawia że są nie tylko skuteczne w polowaniu, ale także przywiązane do właścicieli. Spaniele są nie tylko doskonałymi psami myśliwskimi, ale też dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne dzięki swojej lojalności oraz chęci do zabawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spaniele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

ślimy

rogi muflona.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.