Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spaniele

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy wszechstronne.

Spaniele to grupa ras psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania na ptaki oraz inna zwierzynę leśną. Charakteryzują się doskonałym węchem oraz łatwością w treningu. W Polsce najpopularniejsze są: cocker spaniel, który jest najmniejszym przedstawicielem tej grupy, osiągając wagę od 8 do 14 kg, oraz Springer spaniel, większy od cocker spaniela z wagą od 15 do 20 kg. Oba gatunki posiadają długą, gęstą i miękką sierść oraz opadające uszy. Charakteryzują się łagodnym i energicznym usposobieniem, co sprawia że są nie tylko skuteczne w polowaniu, ale także przywiązane do właścicieli. Spaniele są nie tylko doskonałymi psami myśliwskimi, ale też dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne dzięki swojej lojalności oraz chęci do zabawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spaniele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

szpilki

inaczej igły.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.