Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spaniele

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy wszechstronne.

Spaniele to grupa ras psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania na ptaki oraz inna zwierzynę leśną. Charakteryzują się doskonałym węchem oraz łatwością w treningu. W Polsce najpopularniejsze są: cocker spaniel, który jest najmniejszym przedstawicielem tej grupy, osiągając wagę od 8 do 14 kg, oraz Springer spaniel, większy od cocker spaniela z wagą od 15 do 20 kg. Oba gatunki posiadają długą, gęstą i miękką sierść oraz opadające uszy. Charakteryzują się łagodnym i energicznym usposobieniem, co sprawia że są nie tylko skuteczne w polowaniu, ale także przywiązane do właścicieli. Spaniele są nie tylko doskonałymi psami myśliwskimi, ale też dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne dzięki swojej lojalności oraz chęci do zabawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spaniele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

sarnina

dziczyzna z sarny.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.