Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spaniele

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy wszechstronne.

Spaniele to grupa ras psów myśliwskich, które są używane do polowania na ptaki. Są one wykorzystywane do płoszenia ptaków z krzaków i szuwarów, a także do wszechstronnego polowania. W Polsce spotykamy dwa główne rodzaje spaniele: cocker spaniela i Springer spaniela.

Cocker spaniel jest najmniejszym z spaniele, osiągającym wagę od 8 do 14 kg. Jego sierść jest gęsta i miękka, a uszy są długie i opadające. Jest to pies o łagodnym usposobieniu, który lubi się bawić i jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Jest to pies myśliwski, który jest bardzo skuteczny w polowaniu na ptaki.

Springer spaniel jest większy od cocker spaniela, osiągający wagę od 15 do 20 kg. Ma długie, gęste i miękkie futerko oraz długie uszy. Jest to pies o energicznym usposobieniu, który lubi się bawić i jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Jest to pies myśliwski, który jest bardzo skuteczny w polowaniu na ptaki oraz inne zwierzyny leśne.

Spaniele są bardzo przydatne podczas polowań na ptaki, ponieważ są one łatwe w treningu i mają doskonały nos. Są one również bardzo przywiązane do swoich właścicieli i lubią się bawić. Dlatego też są one czasami uważane za psy rodzinne, a nie tylko myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spaniele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

ślimy

rogi muflona.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.