Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spaniele

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy wszechstronne.

Spaniele to grupa ras psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania na ptaki oraz inna zwierzynę leśną. Charakteryzują się doskonałym węchem oraz łatwością w treningu. W Polsce najpopularniejsze są: cocker spaniel, który jest najmniejszym przedstawicielem tej grupy, osiągając wagę od 8 do 14 kg, oraz Springer spaniel, większy od cocker spaniela z wagą od 15 do 20 kg. Oba gatunki posiadają długą, gęstą i miękką sierść oraz opadające uszy. Charakteryzują się łagodnym i energicznym usposobieniem, co sprawia że są nie tylko skuteczne w polowaniu, ale także przywiązane do właścicieli. Spaniele są nie tylko doskonałymi psami myśliwskimi, ale też dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne dzięki swojej lojalności oraz chęci do zabawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spaniele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

siuta

inaczej koza.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

strugi

przednie siekacze zająca i królika.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.