Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spaniele

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy wszechstronne.

Spaniele to grupa ras psów myśliwskich, które są używane do polowania na ptaki. Są one wykorzystywane do płoszenia ptaków z krzaków i szuwarów, a także do wszechstronnego polowania. W Polsce spotykamy dwa główne rodzaje spaniele: cocker spaniela i Springer spaniela.

Cocker spaniel jest najmniejszym z spaniele, osiągającym wagę od 8 do 14 kg. Jego sierść jest gęsta i miękka, a uszy są długie i opadające. Jest to pies o łagodnym usposobieniu, który lubi się bawić i jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Jest to pies myśliwski, który jest bardzo skuteczny w polowaniu na ptaki.

Springer spaniel jest większy od cocker spaniela, osiągający wagę od 15 do 20 kg. Ma długie, gęste i miękkie futerko oraz długie uszy. Jest to pies o energicznym usposobieniu, który lubi się bawić i jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Jest to pies myśliwski, który jest bardzo skuteczny w polowaniu na ptaki oraz inne zwierzyny leśne.

Spaniele są bardzo przydatne podczas polowań na ptaki, ponieważ są one łatwe w treningu i mają doskonały nos. Są one również bardzo przywiązane do swoich właścicieli i lubią się bawić. Dlatego też są one czasami uważane za psy rodzinne, a nie tylko myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spaniele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.