Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzała

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do osadzenia strzały na cięciwie łuku.

Strzała jest jednym z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka do polowania. Wykorzystywana była już w starożytności, a jej konstrukcja zmieniała się na przestrzeni wieków. Obecnie strzały są wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub tworzywa sztuczne.

Grot strzały składa się z trzech części: grotu, drzewca i tylca. Grot jest częścią strzały, która wystaje poza cięciwę łuku i jest odpowiedzialna za celność i siłę uderzenia. Groty mogą być wykonane z metalu, kamienia lub twardego drewna. Drzewce to długa część strzały, która łączy grot z tylcem. Jest ono wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego i ma na celu utrzymanie stabilności strzały podczas lotu. Tylcem jest ostatnia część strzały, która łączy się z cięciwą łuku. Na pionowym zakończeniu tylca jest nacięcie do osadzenia strzały na cięciwie łuku.

Strzały są ważnym elementem wyposażenia myśliwego i muszkietera. Szeroko stosowane są one również w sportach takich jak łucznictwo i paintball. Strzały są również używane do celów dekoracyjnych i ozdobnych oraz do produkcji biżuterii.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzała w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.