Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sparować się

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

Sparowanie się - proces naturalny występujący u ptaków, polegający na łączeniu się w pary w okresie godowym. Jest to etap, w którym ptaki wybierają partnera w celu założenia rodziny i rozmnażania się. Proces sparowania składa się z kilku etapów, z których pierwszy to wybór partnera. W tym czasie ptaki mogą prezentować różnorodne zachowania, takie jak taniec godowy czy okazywanie zainteresowania poprzez odpowiednie reakcje na zachowania potencjalnego partnera. Kolejnym krokiem jest budowa gniazda, którą ptaki wykonują wspólnie jako bezpieczne miejsce do rozmnażania i wychowywania młodych. Gniazdo jest konstruowane z różnych materiałów, takich jak trawa, liście czy pióra.

Następnym etapem sparowania jest inkubacja jaj – samica składa jaja do gniazda, a oboje rodziców je inkubuje aż do momentu wylęgu młodych ptaków. Po wykluciu młode stają się odpowiedzialnością rodziców, którzy opiekują się nimi aż do momentu ich osiągnięcia samodzielności. Proces sparowania się ma istotne znaczenie dla populacji ptaków na całym świecie, ponieważ warunkuje ich rozmnażanie oraz przetrwanie gatunku. Jego elementy naturalnego zachowania można zaobserwować w różnych gatunkach ptaków i stanowi integralną część cyklu życiowego tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sparować się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.