Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sparować się

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

Sparowanie się jest naturalnym zachowaniem ptaków, które występuje w okresie godowym. Jest to proces, w którym ptaki szukają partnera, aby założyć rodzinę i rozmnażać się. Proces ten może być bardzo skomplikowany i obejmuje wiele różnych zachowań.

Pierwszym etapem sparowania się jest wybór partnera. Ptaki mogą wykazywać różne zachowania, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego partnera. Na przykład samce mogą wykonywać taniec godowy, aby pokazać swoje piękno i zdolności. Samice mogą odpowiadać na te zachowania, aby pokazać swoje zainteresowanie.

Kiedy ptaki znajdą odpowiedniego partnera, następuje drugi etap sparowania się - budowa gniazda. Ptaki będą budować gniazdo razem, aby mieć bezpieczne miejsce do rozmnażania się i wychowywania młodych. Gniazdo może być skonstruowane z różnych materiałów, takich jak liście, trawa lub pióra.

Po tym etapie ptaki biorą udział w trzecim etapie sparowania się - inkubacji jaj. Samica składa jaja do gniazda i oboje rodziców je inkubuje, aby młode ptaki mogły się urodzić. Po tym procesie rodzice biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad młodymi ptakami aż do momentu ich samodzielności.

Sparowanie się jest ważnym elementem życia ptaków i jest kluczowe dla ich przeżycia i rozmnażania się. Proces ten obejmuje wiele różnych etapów i może być czasochłonny dla ptaków, ale jest to niezbędne dla utrzymania populacji ptaków na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sparować się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

szczenna

o ciężarnej suce.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

sznury

inaczej fladry.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.