Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzykacz

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

Strzykacz to rodzaj muchówki z rodziny bąków (Oestridae), obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych. Muchówki te są pasożytami obligatoryjnymi, co oznacza, że ich larwy muszą pasożytować w ciele żywiciela, aby przeżyć. Samice strzykacza składają jaja w pobliżu nozdrzy jeleniowatych, a po wylęgnięciu się larwy przedostają się do jamy nosowej lub przełyku żywiciela. Tam rozwijają się przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, absorbuje odżywcze substancje oraz powodują uszkodzenia tkanek.

Pasożytnicze działanie larw strzykaczy może prowadzić do dyskomfortu u zwierzęcia, a w niektórych przypadkach nawet do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Mogą one mieć negatywny wpływ na apetyt oraz spowodować stan zapalny i infekcje. Dla gospodarza obecność tych pasożytów jest szczególnie uciążliwa podczas okresu rozrodu i wzrokowego zachowania, gdy zdolność do wykrywania otoczenia jest kluczowa dla jego przeżycia.

Z uwagi na ich szkodliwe skutki dla populacji jeleniowatych, obserwuje się wysiłki mające na celu kontrolę i ograniczenie występowania strzykaczy. Jednym z takich podejść jest regularne badanie zwierzyny pod kątem obecności larw oraz stosowanie metod zwalczania dla zmniejszenia zagrożenia dla zdrowia i kondycji populacji dzikich zwierząt.

Warto podkreślić, że interakcje między muchówkami z rodzaju strzykacz a ich żywicielami są istotnym elementem ekologii i zdrowia populacji dzikich zwierząt, a badania nad nimi mają istotne znaczenie zarówno dla ochrony dzikiej przyrody jak i dla nauki o pasożytach u ssaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzykacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.