Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczypce

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

Szczypce, zwane również kleszczami, to narzędzie tradycyjnie wykorzystywane do łapania dzikich zwierząt, głównie borsuków. Składają się z dwóch skrzydełek połączonych ze sobą, wyposażonych w małe zaczepy pozwalające utrzymać schwytane zwierzę. Szczypce są umieszczone na długim drągu wkopanym w ziemię i aktywowane, gdy zwierzę przechodzi przez otwór w drągu. Tradycyjnie były wykorzystywane przez myśliwych do żywego złapania borsuków, jednak ich użycie jest coraz bardziej ograniczone ze względu na etyczne i prawne kwestie związane z łowieniem zwierząt w taki sposób.

Podobnie jak inne narzędzia łowieckie, szczypce były używane do złowienia innych gryzoni takich jak myszy lub nornice. Niektóre zastosowania szczypiec obejmują także złowienie ptaków lub innych małych zwierząt oraz usuwanie chwastów lub innych roślin z ogrodu. W dzisiejszych czasach bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące łowiectwa i ochrona dziko żyjących zwierząt stanowią powód do ograniczenia użycia szczypiec jako narzędzia łowieckiego.

Dla myśliwych używających szczypców do złapania borsuków żywcem, precyzja i ostrożność podczas ustawiania narzędzia są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizacji cierpienia schwytanych zwierząt. Mimo że stosowanie szczypców było niegdyś popularne i skuteczne, obecnie większość myśliwych poszukuje bardziej humanitarnych metod kontroli populacji dzikich zwierząt.

Współczesne kwestie etyczne i prawnicze dotyczące użycia szczypiec sprawiają, że obecnie są one rzadko stosowane w kontekście polowań czy ochrony upraw. Jednak historia ich używania w tradycyjnym łowiectwie pozostaje istotną częścią dziedzictwa łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczypce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

szyć

strzelać raz za razem.

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

smuż

skóra z zająca i królika.

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.