Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczypce

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

Szczypce, zwane również kleszczami, to narzędzie tradycyjnie wykorzystywane do łapania dzikich zwierząt, głównie borsuków. Składają się z dwóch skrzydełek połączonych ze sobą, wyposażonych w małe zaczepy pozwalające utrzymać schwytane zwierzę. Szczypce są umieszczone na długim drągu wkopanym w ziemię i aktywowane, gdy zwierzę przechodzi przez otwór w drągu. Tradycyjnie były wykorzystywane przez myśliwych do żywego złapania borsuków, jednak ich użycie jest coraz bardziej ograniczone ze względu na etyczne i prawne kwestie związane z łowieniem zwierząt w taki sposób.

Podobnie jak inne narzędzia łowieckie, szczypce były używane do złowienia innych gryzoni takich jak myszy lub nornice. Niektóre zastosowania szczypiec obejmują także złowienie ptaków lub innych małych zwierząt oraz usuwanie chwastów lub innych roślin z ogrodu. W dzisiejszych czasach bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące łowiectwa i ochrona dziko żyjących zwierząt stanowią powód do ograniczenia użycia szczypiec jako narzędzia łowieckiego.

Dla myśliwych używających szczypców do złapania borsuków żywcem, precyzja i ostrożność podczas ustawiania narzędzia są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizacji cierpienia schwytanych zwierząt. Mimo że stosowanie szczypców było niegdyś popularne i skuteczne, obecnie większość myśliwych poszukuje bardziej humanitarnych metod kontroli populacji dzikich zwierząt.

Współczesne kwestie etyczne i prawnicze dotyczące użycia szczypiec sprawiają, że obecnie są one rzadko stosowane w kontekście polowań czy ochrony upraw. Jednak historia ich używania w tradycyjnym łowiectwie pozostaje istotną częścią dziedzictwa łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczypce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.