Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stożek przejściowy

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

Stożek przejściowy jest częścią lufy broni palnej, która znajduje się za komorą nabojową. Jego głównym celem jest zmniejszenie średnicy lufy, aby umożliwić szybsze i bardziej precyzyjne wypuszczanie pocisku. Stożek przejściowy ma również na celu zmniejszenie hałasu wystrzału, ponieważ powoduje on, że gaz wyrzucany z lufy ma mniejszą prędkość.

Stożek przejściowy składa się z dwóch części: pierwsza część jest szersza i ma większą średnicę niż druga część. Pierwsza część stożka przejściowego jest umieszczona bezpośrednio za komorą nabojową i ma na celu ograniczenie szybkości gazów wyrzucanych z lufy. Druga część stożka przejściowego jest umieszczona po pierwszej części i ma na celu dalsze zmniejszenie średnicy lufy.

Stożek przejściowy jest ważnym elementem broni palnej, ponieważ pozwala on na precyzyjne wypuszczanie pocisku oraz ograniczenie hałasu wystrzału. Jest to ważny element, który należy dobrze dopasować do danego rodzaju broni palnej, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stożek przejściowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

śladować

dawniej tropić.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

stawka

noga lisa lub borsuka.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)