Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stożek przejściowy

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

Stożek przejściowy jest częścią lufy broni palnej, która znajduje się za komorą nabojową. Jego głównym celem jest zmniejszenie średnicy lufy, aby umożliwić szybsze i bardziej precyzyjne wypuszczanie pocisku. Dodatkowo stożek przejściowy ma na celu zmniejszenie hałasu wystrzału poprzez ograniczenie prędkości gazów wyrzucanych z lufy. Składa się z dwóch części: pierwsza jest szersza i ma większą średnicę niż druga, a umieszczona jest bezpośrednio za komorą nabojową celem ograniczenia szybkości gazów wyrzucanych z lufy. Druga część stożka przejściowego, umieszczona po pierwszej, dalsze zmniejsza średnicę lufy. Stożek przejściowy jest istotnym elementem broni palnej, mającym istotny wpływ na precyzję wypuszczania pocisku oraz redukcję hałasu wystrzału, co warunkuje potrzebę właściwego dopasowania go do konkretnego rodzaju broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stożek przejściowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

smuż

skóra z zająca i królika.

szesnastak

jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.