Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpony

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.

Szpony to narząd zewnętrzny ptaków drapieżnych, który służy do chwytania i przytrzymywania ofiary. Są one wyposażone w długie, ostre pazury, które są w stanie przebić skórę i kości. Szpony są zazwyczaj umieszczone na palcach ptaka, a ich długość może się różnić w zależności od gatunku. Na przykład szpony orła białego mogą mieć nawet do 10 cm długości.

Szpony są bardzo ważne dla ptaków drapieżnych, ponieważ umożliwiają im polowanie na ofiary. Są one wykorzystywane do chwytania i przytrzymywania ofiar, a także do obrony przed innymi drapieżnikami. Szpony są również używane do budowania gniazd i wspinaczki po gałęziach drzew.

Szpony są również czasami używane jako narzędzie do ćwiczeń fizycznych lub jako element ozdobny. Niektóre gatunki ptaków mają również specjalne szpony, które służą do wydobywania pożywienia z trudno dostępnych miejsc. Na przykład orzeł bielik ma specjalne szpony, które pozwalają mu wydobywać ryby z głębokich jezior.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpony w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

skolenie

głos wydalany przez lisa.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

ślad

dawniej trop.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.