Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szarża

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

Szarża to agresywne zachowanie dzika, manifestujące się w ataku na myśliwego lub szczecinę. Zazwyczaj dzik biegnie wprost na cel z dużą prędkością, używając skoków i zwrotów, by uniknąć strzału. Szarża może być wywołana przez myśliwego poprzez uderzenie w ziemię lub inny przedmiot, co prowokuje dzika do ataku, lub może być wynikiem obecności szczeciny, która dzik traktuje jako zagrożenie. Zachowanie to wiąże się z wysokim ryzykiem dla myśliwych i szczecin; konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności unikania szarży lub obrony przed nią.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szarża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.