Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stroik

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

Stroik to specjalne urządzenie używane do łowienia ptaków. Składa się z drewnianej ramy, na której umocowane są sznurki i siatki. Ramka może być wykonana zarówno z drewna, jak i metalu. Sznurki służą do utrzymania siatek na ramie, chroniąc je przed rozedrganiami przez wiatr. Siatki wykonane są z materiału odpornego na wilgoć i promieniowanie UV, co zapewnia ich trwałość podczas użytkowania na zewnątrz. Stroik jest umieszczany w miejscach, gdzie ptaki przelatują lub odpoczywają, a jego celem jest ułatwienie złapania tych ptaków przez myśliwych.

Myśliwi używają stroika jako pomocniczego narzędzia do polowań. Dobrze ustawiony stroik może znacząco zwiększyć szanse na udany połów ptaków. Stroiki mogą być również wykorzystywane do łowienia innych zwierząt, takich jak nietoperze czy małe ssaki. Oprócz użytku łowieckiego, stroiki znalazły zastosowanie w badaniach naukowych oraz jako pomoc w działaniach edukacyjnych, umożliwiając obserwację zachowań ptaków i innych zwierząt na wolności. Ze względu na swoją skuteczność, stosowanie stroików jest powszechne wśród myśliwych od wielu lat.

Stroiki nie tylko ułatwiają polowanie, ale także są bezpieczne dla złapanych zwierząt i łatwe w przechowywaniu oraz transporcie. Dzięki swojej uniwersalności i skuteczności, stroiki stanowią istotny element w praktyce myśliwskiej oraz badawczej obserwacji dzikiej fauny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stroik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sidło

pętla służąca kłusownikowi do łapania ptaków.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

śladować

dawniej tropić.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

szpilki

inaczej igły.

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

szyć

strzelać raz za razem.