Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stroik

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

Stroik to specjalne urządzenie używane do łowienia ptaków. Składa się z drewnianej ramy, na której umocowane są sznurki i siatki. Ramka może być wykonana zarówno z drewna, jak i metalu. Sznurki służą do utrzymania siatek na ramie, chroniąc je przed rozedrganiami przez wiatr. Siatki wykonane są z materiału odpornego na wilgoć i promieniowanie UV, co zapewnia ich trwałość podczas użytkowania na zewnątrz. Stroik jest umieszczany w miejscach, gdzie ptaki przelatują lub odpoczywają, a jego celem jest ułatwienie złapania tych ptaków przez myśliwych.

Myśliwi używają stroika jako pomocniczego narzędzia do polowań. Dobrze ustawiony stroik może znacząco zwiększyć szanse na udany połów ptaków. Stroiki mogą być również wykorzystywane do łowienia innych zwierząt, takich jak nietoperze czy małe ssaki. Oprócz użytku łowieckiego, stroiki znalazły zastosowanie w badaniach naukowych oraz jako pomoc w działaniach edukacyjnych, umożliwiając obserwację zachowań ptaków i innych zwierząt na wolności. Ze względu na swoją skuteczność, stosowanie stroików jest powszechne wśród myśliwych od wielu lat.

Stroiki nie tylko ułatwiają polowanie, ale także są bezpieczne dla złapanych zwierząt i łatwe w przechowywaniu oraz transporcie. Dzięki swojej uniwersalności i skuteczności, stroiki stanowią istotny element w praktyce myśliwskiej oraz badawczej obserwacji dzikiej fauny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stroik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

sadowisko

inaczej tokowisko.

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)