Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bok

bok

inaczej nadlufka.

Bok to rodzaj broni myśliwskiej, składającej się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to jeden z najstarszych typów broni, który pojawił się w Europie w XVIII wieku. Broń ta jest często używana do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta.

Bok może być śrutowy lub kulowy (tzw. ekspres bok). Śrutowe boki są często wykorzystywane do polowań na ptaki, ponieważ są one w stanie wystrzelić dwa śruty jednocześnie, co zwiększa szanse na trafienie celu. Natomiast kulowe boki są często używane do polowań na większe zwierzęta, takie jak dziki czy jelenie.

Kolejnym rodzajem boku jest kniejówka, czyli broń kombinowana. Kniejówka składa się z dwóch luf: jedna lufa jest śrutowa, a druga kulowa. Dzięki temu myśliwy może wybrać odpowiedni rodzaj amunicji do polowania na różnego rodzaju zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

berdanka

przerobiony do użytku myśliwskiego karabin wojskowy systemu Berdana.

bury

gwarowe określenie wilka.

broń odprzodowa

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

buchta

inaczej buchtowisko.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)