Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: glokanie

glokanie

inaczej korkowanie.

Głoskanie, zwane również korkowaniem, jest trzecią zwrotką charakterystycznej pieśni samca głuszca (Tetrao urogallus), ptaka z rodziny kurowatych. Głoskanie to dźwiękowa ekspresja godowa, jaką samiec głuszca wydaje podczas toków wiosennych, mających na celu przyciągnięcie samic i obronę terytorium przed innymi samcami. Ta specyficzna pieśń składa się z sekwencji dźwięków, które są wydawane w specjalnych miejscach na ich terytoriach tokowych zwanych arenami.

Głoskanie charakteryzuje się reprezentatywnym dla gatunku dźwiękiem, który składa się z serii głębokich i donośnych odgłosów, przypominających odgłosy korka wystrzelanego z butelki. Przebiegający w szybkim tempie rytuał tokowy samca głuszca może składać się z różnych elementów muzycznych, a głoskanie stanowi nieodłączny element tego widowiska. Wyjątkowość pieśni stwarza możliwość rozpoznania danego osobnika oraz pozwala na ustalenie granic jego terytorium w lesie.

W kontekście łowieckim (myśliwstwa) znajomość charakterystycznych dźwięków i zachowań ptaków takich jak głuszców jest istotna dla myśliwych polujących na te ptaki. Znajomość pieśni, w tym także głoskania, umożliwia określenie obszarów występowania tych zwierząt oraz planowanie polowań. Z kolei poszanowanie zasad ochrony i bioróżnorodności jest nieodzowne dla zachowania naturalnego stanu populacji gatunku Tetrao urogallus oraz jego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj glokanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gach

samiec zająca.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gniazdowy

inaczej lęgowy.