Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdo sztuczne

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie pisklę ptaka drapieżnego najdłużej pozostającego w gnieździe. Uważane jest za łatwiejsze do ułożenia niż starsze, które wcześniej opuszczają gniazdo.

Gniazdo sztuczne to konstrukcja wykonana przez człowieka, która ma na celu przyciągnięcie ptaków łownych do zbudowania gniazda w określonym miejscu. Najczęściej używane są różnego rodzaju kosze, zawierające materiały potrzebne do budowy gniazda, takie jak słoma, trawa i gałęzie. Umieszcza się je zazwyczaj w strefach, gdzie ptaki łowne czują się bezpiecznie i mogą swobodnie rozmnażać. Gniazda sztuczne są istotnym narzędziem w monitorowaniu populacji ptaków łownych oraz zapewnianiu im ochrony przed niekorzystnymi warunkami środowiska.

Gniazdosz oznacza ostatnie pisklę ptaka drapieżnego, które najdłużej pozostaje w gnieździe. Jest ono uważane za bardziej podatne na osiągnięcie sukcesu reprodukcyjnego niż starsze pisklęta, które wcześniej opuszczają gniazdo. Gniazdosz jest szczególnie wrażliwy na zmiany temperatury, wilgotności powietrza oraz inne czynniki środowiskowe, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiedni poziom ochrony i warunki dla tego ptaka.

Gniazda sztuczne oraz opóźnione pisklęta mają istotne znaczenie w dziedzinie łowiectwa poprzez umożliwienie monitorowania populacji oraz stosowanie odpowiednich technik hodowlanych celem zwiększenia liczby tych ptaków w określonym obszarze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdo sztuczne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gniazdowy

inaczej lęgowy.