Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdo sztuczne

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie pisklę ptaka drapieżnego najdłużej pozostającego w gnieździe. Uważane jest za łatwiejsze do ułożenia niż starsze, które wcześniej opuszczają gniazdo.

Gniazdo sztuczne to osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek, które są wyposażone w materiały do budowy gniazda, takie jak słoma, trawa i gałęzie. Kosze te są zazwyczaj umieszczane w miejscach, gdzie ptaki łowne czują się bezpiecznie i mogą swobodnie budować swoje gniazda.

Gniazdosz to ostatnie pisklę ptaka drapieżnego najdłużej pozostające w gnieździe. Uważane jest za łatwiejsze do ułożenia niż starsze, które wcześniej opuszczają gniazdo. Gniazdosz jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności powietrza oraz na inne czynniki środowiskowe, dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony i warunki dla tego ptaka.

Gniazdo sztuczne i gniazdosz to ważne elementy łowiectwa. Dzięki nim można monitorować populacje ptaków łownych oraz chronić je przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Ponadto, poprzez stosowanie odpowiednich technik hodowlanych można zwiększyć liczbę tych ptaków w określonym obszarze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdo sztuczne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

glokanie

inaczej korkowanie.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.